Vendosni fjalën kyçe....

Tjetër tren del nga shinat në SHBA, videoja me dron kap pasojat e rrëzimit të 23 vagonëve


Një video me dron kapi pasojat e një daljeje masive të trenit nga binarët në Arizona që përfshin një tren mallrash që zyrtarët e urgjencës thonë se ‘kishte një sërë makinash të reja, furgona dhe kamionë’.

Treni, i operuar nga BNSF, doli nga shinat rreth mesnatës së së mërkurës në Williams, që ndodhet jashtë Flagstaff, sipas Menaxhimit të Emergjencave të Qarkut Coconino (CCEM).

“Një total prej 23 vagonësh dolën nga shinat dhe pësuan dëme të rënda. Vagonët e trenit të përfshirë mbanin një sërë makinash të reja, furgona dhe kamionë,” thanë zyrtarët e qarkut Coconino.

“Nuk ka pasur të lënduar apo viktima si pasojë e incidentit. Për momentin është duke u zhvilluar pastrimi.”

Pamjet me dron treguan vagonët e trenit të vendosur kundër njëri-tjetrit, duke bllokuar të dy drejtimet e hekurudhës.

Pamjet e publikuara nga CCEM tregojnë gjithashtu një kamion të shtypur nën një nga vagonët e dalë nga shinat.

Në një foto tjetër, shihen furgona të mëdhenj që derdhen nga vagonët e dalë nga shinat. Treni po udhëtonte me rreth 80 km/orë kur doli nga shinat, sipas Fox10 Phoenix.

Incidenti ndodhi një ditë para se një tren mallrash të përplasej me një gjysmë kamion të ngecur në një kalim hekurudhor të enjten në Karolinën e Veriut, i cili u kap në një video dramatike.