Vendosni fjalën kyçe....

Blog

22 marsi im, përgjithmonë

  Nga Sonila Meço Një udhë mistike islame që ushqen përsosmërinë e njeriut është bektashizmi. Unë prej trashëgimisë familjare e ndjek këtë udhë e i jam mirënjohëse babit, që edhe në kushtet e ndalimit të besimit, ende fëmijë mua e motrës na tregonte se sa rëndësi ka për njeriun dija,…

Si të bëhesh mysliman në Kavajë

Nga Ben Blushi SI TË BËHESH MYSLIMAN NË KAVAJË Shkova në Kavajë për të takuar Sali Damarjen. E kisha fotografuar para dy muajsh. Saliu mban tre çelësat kryesorë të qytetit. Çelësin e Sahatit. Çelësin e Xhamisë. Çelësin e Shkollës. Ndalova para xhamisë. Një burrë shiste hurma dhe libra fetarë. Ku…

Fotografia e Zelensky-t

Nga Ben Blushi Në 24 shkurt mbushet një vit nga hyrja e ushtrisë ruse në Ukrainë. Meqë gjithë bota sot bën bilancin e këtij konflikti, po postoj fotogtafinë që i kam bërë Presidentit Zelensky në Kiev, bashkë me peripecitë e këtij udhëtimi, të cilat janë pjesë e librit tim ”…

Baba Saliu, Dervishi që qesh

Nga Ben Blushi Sa vjeç je, Baba Saliu? 82. Si e ke mbiemrin? Unë jam dervish, s’kam mbiemër. Kur je bërë dervish? Në 1991. Si quheshe para këtij viti? Sali Peti. Ishe i martuar? Po më provokon, çfarë janë këto pyetje? Dua të të njoh, prandaj të pyes. Po ti…

Seksi dhe Saliu

Nga Mero Baze Pasi ka menduar gjatë se çfarë e ka shtyrë McGonigal “të tradhtojë” SHBA dhe çfarë e ka detyruar Edi Ramën të “tradhtojë” Shqipërinë, Sali Berisha ka arritur në përfundimin se këta dy maskarenj kanë tradhtuar vendet e tyre, sepse kanë tradhtuar gratë e tyre dhe kanë bërë…

Drejtësia e re ikën në PS

Nga Klodian Tomorri Hapa për kuriozitet këtë listën e personave që kanë shkarkuar aplikacionin aktiv1st, të krijuar nga Partia Socialiste. Dhe nuk u zhgenjeva hiç. I gjithe shteti ka hyrë në PS. Një pjesë e administratës ka hyrë aty me hir. Keta janë militantët, të cilët vendin e punës në…

Si e njoh unë Arlind Gjokutajn

Nga Irena Beqiraj Arlind Gjokutaj nuk është një djalë dosido.  Unë e njoh mirë. Kam punuar me të edhe ia njoh cilësitë, qoftë ato profesionale, por edhe njerëzore, edhe morale . Dhe një gjë mund ta them me bindje; kush nuk është perzierë as me gjysmë centi apo qoftë edhe…