Vendosni fjalën kyçe....

Fast Food

Facebook planifikon të ndryshojë emrin

Gjiganti i mediave sociale Facebook Inc (FB.O) po planifikon të riemërtohet me një emër të ri javën e ardhshme, raportoi ‘Verge’ të martën, duke cituar një burim që kishte dijeni për çështjen. Nën kritikat e rregullatorëve dhe ligjvënësve për praktikat e biznesit, FB po planifikon të ribëhet me një emër…

Shkencëtarët po ndjekin nga afër një lloj të ri koronavirusi në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë 10% më infektiv se Delta

Shkencëtarët në mbarë botën po ndjekin nga afër një pasardhës të variantit shumë infektiv Delta që po përhapet në Mbretërinë e Bashkuar. Autoriteti i shëndetit publik në Angli tha në një raport se po mbikëqyrte një nëntip të variantit Delta të quajtur AY.4.2, i cili kishte infektuar më shumë njerëz…

Qindra punonjës së kompanisë ajrore amerikane protestë kundër vaksinimit të detyrueshëm (Video)

Punonjës e ish-punonjës të Southwest Airlines janë mbledhur jashtë selisë së kompanisë në Dallas, Teksas për të festuar ‘lirinë mjekësore’ dhe i bënë thirrje kompanisë ajrore të heqë dorë nga detyrimii punonjësve për të bërë vaksinën. Të hënën, qindra demonstrues mbanin shenja lart që shkruanin: ‘Fund detyrimit’, ‘Liria nuk imponon’…

Çifti i krishterë do padisë qeverinë britanike: Fëmijët e shkollat nën presionin e ‘indoktrinimit trans’, rregullat po bëhen nga aktivistët transgjinorë

Udhëzimet shkollore në Mbretërinë e Bashkuar janë krijuar për të joshur fëmijët në transgjinizëm, tha një çift i krishterë që kërkon të padisë qeverinë. Aktivistët pro-trans, megjithatë, besojnë se ata po përdorin sistemin ligjor për të shtyrë axhendën e tyre. Prindërit e krishterë britanikë Nigel dhe Sally Row po përgatisin…

Mësuesit detyrojnë nxënësit t’i izolojnë maskat me ngjitës telash që të jetë ‘perfekte’ ndaj Covid-19, nisin hetimet në SHBA

Një distrikt shkollor në Colorado Springs ka nisur një hetim pasi një vajzë adoleshente tha se një mësuese e kishte detyruar atë dhe studentët e tjerë të përdorin ngjitëse telash për izoluar maskën në mënyrë që ajo të ishte ‘ashtu si duhet’. Autoritetet drejtuese thanë se do hetonin pretendimet se…

Misioni Lucy i NASA -s hidhet në sistemin e jashtëm diellor për të studiuar asteroidet e evolucionin planetar (Video)

Një projekt ambicioz që synon të mësojë më shumë rreth lindjes dhe zhvillimit të sistemit diellor është nisur nga Florida si pjesë e një misioni 12-vjeçar, për të arritur asteroidet pranë Jupiterit. Duke pasur të njëjtin emër si skeleti i një paraardhësi njerëzor që u siguroi shkencëtarëve njohuri mbi evolucionin,…