Vendosni fjalën kyçe....

Ndërkombëtare

Kriza e emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar ‘jashtë kontrollit’ – Ministrja

Kriza e emigrantëve në Britani është ‘jashtë kontrollit’ për shkak të boshllëqeve ligjore, tha Sekretarja e Brendshme Suella Braverman për mediat vendase të shtunën, duke u zotuar të ‘ndërmarrë veprime dramatike’ për të korrigjuar gjendjen. Duke folur për ‘The Sun’ të dielën, Braverman tha, ‘ka një krizë në kanalin anglez…

“Po kthehemi në vitet 1950” – Greva godet hekurudhat në Mbretërinë e Bashkuar, punëtorët kërkojnë rritje page

Greva godet hekurudhat në Mbretërinë e Bashkuar pasi punëtorët kërkojnë rritje të pagave lidhur me inflacionin më të keq në 40 vjet që ka goditur vendin. Mijëra punonjës dolën në grevë të shtunën mes trazirave ekonomike dhe krizës së kostos së jetesës në vend. Dy sindikatat më të mëdha të…

Gjykata lëshon urdhërarrest për ish-kryeministrin pakistanezz Imran Khan

Një gjykatë pakistaneze lëshoi ​​të shtunën një urdhërarrest për ish-kryeministrin Imran Khan për ‘kërcënimin’ e një gjyqtareje femër në një takim publik në gusht, thanë mediat vendase. Urdhri u lëshua nga një gjykatës në kryeqytetin Islamabad pasi ish-kryeministri nuk u paraqit para tij për një seancë dëgjimore mbi çështjen. Khan…

Protestuesit rrethojnë ambasadën franceze në Burkia Faso (Video)

Turmat e protestuesve u përpoqën të sulmonin ambasadën franceze në kryeqytetin Ouagadougou të Burkina Fasos të shtunën, pasi forcat speciale organizuan grushtin e dytë ushtarak brenda një viti. Protestuesit akuzuan ish-fuqinë koloniale se ndihmuan udhëheqësit e rrëzuar, nënKolonelit Paul Henri Sandaogo Damiba, vendndodhja e të cilit mbetet e panjohur. “Damiba…

Nikaragua ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Holandën

Vendi i Amerikës Qendrore, Nikaragua ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Holandën. Në një deklaratë nga Ministria e Jashtme e Nikaraguas thuhet se vendi ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Holandën. “Holanda me qëndrimin ndërhyrës dhe neo-kolonizues vazhdon të poshtërojë dhe abuzojë familjet nikaraguane”, thuhet në deklaratë. Presidenti i Nikaraguas, Daniel Ortega duke…