Vendosni fjalën kyçe....

Editorial

Sinqeriteti i zonjës Xhaçka

Nga Irena Beqiraj Sot rrjeti ishte mbushur me një sekuencë të intervistës së deputetes Xhaçka, në të cilën ajo shprehej se “plazhi i është dhënë bashkëshortit të saj kundrejt tarifës, me qëllimin që të mos vijnë ato nga mali edhe të ngulin çadrën pasi investimi ka qëllimin ekselent të ofrojë…

Ma nalt shoku Rrapi, ma nalt me Dumanin

Nga Habjon Hasani Lexova një shkrim të Baton Haxhiut sot, i cili godiste fort deklaratën e Dumanit, ndërsa ky i fundit bëri nje lapsus Frojdian kur deklaroi se “Gjykata speciale aprovon çdo kërkesë të bërë nga prokurorët e “SPAK”. Kjo deklarate e Dumanit përveçse është e vërtetë, është shumë problematike…

A është Amnistia pazar?

Nga Indrit Vokshi Amnisti ka kuptimin të harrosh, rrjedh nga fjala greke “amnesia”. Amnistia përdorej si mjet për stabilitet social; shteti “harronte” krimet e kryera nga disa grupe njerëzish. Përshembull për rebelimet kundër shtetit nxirrej amnisti dhe të rebeluarit çliroheshin nga dënimi. Kjo me qëllim për të forcuar paqen sociale…

Pazaret Rama-Berisha-Basha

Nga Indrit Vokshi Në vitin 2017 Lulzim Basha mbylli çadrën dhe shkoi në pakt me Edi Ramën. Pakti ishte kundër partive të vogla apo partive të reja. Ishte pakt kundër një sistemi politik pluralist dhe demokratik, kundër vlerave euro-atlantike të cilat sot po përmenden kaq shumë. Atë çka bënë Berisha-Rama…

Paktet sterile të Lulzim Bashës

Nga Indrit Vokshi Dua ta sqaroj qysh në fillim se jam pro ndryshimit të skenës politike, jam pro personave të rinj, jam pro ndryshimit të mënyrës se si bëhet dhe zhvillohet politika në Shqipëri. Jam pro një realiteti të ri politik, ekonomik dhe institucional. Mirëpo kur ska politikanë të rinj,…

Feminizmi i keqkuptuar!

Nga Irena Beqiraj Debati për barazinë gjinore ose thelbi i feminizmit  është i mbushur me klishe . Ndersa 30% e pasurisë së vendeve në zhvillim edhe 38% e saj  në vendet e zhvilluara posedohet nga gratë,  sërisht gratë i gjen shumë pak në borde drejtuese sidomos në botën financiare .…

Rasti i çuditshëm i Edvin Priftit

Nga Habjon Hasani 1. Në Maj 2020 Edvin Prifti i dërgon një reviste prestigjoze mjekësore, një studim të tij fillestar, në të cilin ai kishte vërejtur se COVID-i sulmonte egërsisht personat me imunitet të fortë dhe luftohej me mirë nga personat me imunitet të dobët. Ndonëse në dukje paradoksale; kirurgu…