Vendosni fjalën kyçe....

Shpërthim i fuqishëm në aeroportin e Krimesë (PAMJET)


Një shpërthim ka tronditur një aeroport ushtarak rus që ndodhet në distriktin Saki të Krimesë, të aneksuar nga Rusia në vitin 2014. Kështu tha për TASS, Viktoria Kazmirova, nënkryetare e administratës lokale.

“Kemi shpërthime në aeroport. Të gjitha xhamat janë thyer.”– tha ajo sipas agjencisë së lajmeve ruse.

Këshilltari i kreut të Krimesë, Oleg Kryuchkov, ka konfirmuar gjithashtu raportet për shpërthimet. “Deri më tani, mund të konfirmoj vetëm se disa shpërthime ndodhën pranë Novofedorovka.”– shkroi ai në kanalin e tij Telegram dhe u bëri thirrje medieve dhe publikut që të përmbahen nga spekulimet për aksidentin derisa të dalin raportet zyrtare.

Aeroporti ushtarak sipas TASS përdoret nga ministria ruse e mbrojtjes, duke përfshirë edhe avionët detarë. Përveç tij, aeroporti ka një sistem testimi dhe trajnimi në tokë NITKA, një nga dy simulatorët e tillë të Rusisë për të stërvitur aftësitë e ngritjes dhe uljes së avionëve me bazë anije. Madhësia e tij është e barabartë me kuvertën e fluturimit të aeroplanmbajtëses Admiral Kuznetsov.