Vendosni fjalën kyçe....

Ministri i Jashtëm ukrainas thirrje vendeve të G7-ës: Vini më shumë sanksione ndaj Rusisë dhe sillni më shumë armë për ne


Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba i ka bërë thirrje Samitit të G7 që t’i përgjigjet sulmit raketor të Rusisë në Kiev me më shumë sanksione për Rusinë dhe më shumë armë të rënda për Ukrainën.

Ministri Dmytro Kuleba e bëri këtë deklaratë në Twitter.

“Ky fëmijë 7-vjeçar ukrainas ishte duke fjetur i qetë në Kiev derisa një raketë ruse e shpërtheu shtëpinë e tij. Shumë të tjerë rreth Ukrainës janë nën grevë. Samiti i G7 duhet të përgjigjet me më shumë sanksione ndaj Rusisë dhe më shumë armë të rënda për Ukrainën. Imperializmi i sëmurë i Rusisë duhet të mposhtet.”- shkroi Kuleba.

Ky reagim i tij vjen pasi mëngjesin e 26 qershorit 2022, një bllok apartamentesh 9-katëshe u godit me një sulm me raketa ruse në rrethin qendror të Kievit.

Katet e sipërme të shtëpisë së banimit janë shkatërruar pjesërisht. Aktualisht, pesë civilë janë raportuar të plagosur. Punimet e shpëtimit janë duke u zhvilluar.