Vendosni fjalën kyçe....

Kapen 350 kg drogë në Spanjë, arrestohen 5 shqiptarë dhe një spanjoll


Agjentët e Policisë Kombëtare kanë shpërbërë një organizatë kriminale, me qendër në provincat e Malagas dhe Granadas, e cila do t’i kushtohej grumbullimit të sasive të konsiderueshme të hashashit dhe marijuanës, të cilat më vonë u dërguan në Itali me kamionë me dysheme të dyfishtë.

Në sajë të operacionit Limit, gjashtë persona, pesë me origjinë shqiptare dhe një spanjoll, janë arrestuar për përfshirjen e tyre të dyshuar në krime për organizatë kriminale, trafikimin e drogës, armëmbajtjen pa leje, ndër të tjera, raportojnë mediat spanjolle.

Po kështu, janë kryer tre kërkime, dy në shtëpi dhe një në një depo industriale dhe janë kapur 165 kilogramë marijuanë, 185 kilogramë hashash, dy pistoleta gjysmë-automatike, një automjet i nivelit të lartë që ishte regjistruar i vjedhur dhe me targa të dubluara, një kamion dhe një rimorkio frigoriferike me fund të dyfishtë, një fugon dhe tre makina pasagjerësh.

Hetimi, i kryer bashkërisht nga hetuesit nga krimi i organizuar dhe grupet e narkotikëve në Stacionin Vendor të Policisë Fuengirola, filloi si rezultat i disa informacioneve që tregonin se si një rrjet kriminal do të merrej me trafik droge, duke pasur baza logjistike në qytete në provincat e Malagas dhe Granadas.

Duke vazhduar me hetimet, ata gjetën dy ndërtesa të përdorura nga parcela si “çerdhe” droge, në qytetin Malaga të Colmenar dhe në Granada, dhe një bazë të tretë të operacioneve në një depo industriale në Mollina.

Katër nga të arrestuarit u kapën në flagrancë në magazinën nën hetim kur ata dyshohet se futën substanca narkotike në pjesën e poshtme të çatisë së një rimorkio në frigorifer.

Më vonë, dy persona të tjerë u arrestuan, të cilët do të ishin në krye të ruajtjes së “çerdheve” në Granada dhe Colmenar.