Vendosni fjalën kyçe....

Rusia rrëzon gjashtë raketa ATACMS të prodhuara nga SHBA


Rusia tha të martën se sistemet e saj të mbrojtjes ajrore kishin rrëzuar gjashtë sisteme raketore taktike të ushtrisë (ATACMS) të prodhuara nga SHBA, të lëshuara nga Ukraina gjatë 24 orëve të fundit.

Uashingtoni dërgoi në mënyrë të fshehtë raketat me rreze të gjatë veprimi në Kiev si pjesë e një pakete ndihme ushtarake prej 300 milionë dollarësh për Ukrainën që Presidenti i SHBA Joe Biden miratoi më 12 mars, tha një zyrtar amerikan javën e kaluar, sipas Reuters.

Nëse do të dërgoheshin raketat ATACMS me rreze veprimi deri në 300 km, ishte një temë e debatit brenda administratës Biden për muaj të tërë. ATACMS me rreze të mesme u furnizuan shtatorin e kaluar.

Ministria ruse e Mbrojtjes nuk tha se ku ishin rrëzuar raketat.

“Dhjetë mjete ajrore pa pilot ukrainas, gjashtë raketa taktike ATACMS të prodhuara nga Shtetet e Bashkuara dhe dy bomba të drejtuara “Hammer” të prodhuara nga Franca u rrëzuan nga mbrojtja ajrore,” tha ministria.

Sergei Aksyonov, kreu i Krimesë i mbështetur nga Rusia, tha se raketat ATACMS u rrëzuan mbi gadishullin, i cili u aneksua nga Rusia në 2014.

Ai postoi në Telegram një foto që tregon atë që ai e përshkroi si nënmunicione të pashpërthyera të raketave ATACMS pa specifikuar se sa raketa ishin rrëzuar.