Vendosni fjalën kyçe....

“Fillimi i fundit”-Evropa nis fushatën e vaksinimit anti-covid


Evropa nisi fushatën masive të vaksinimit COVID-19 të dielën me pensionistët dhe mjekët të rreshtuar për të marrë dozat e para për të mundur pandeminë që ka dëmtuar ekonomitë dhe ka marrë më shumë se 1.7 milion jetë në të gjithë botën.

“Faleminderit Zotit”, tha 96-vjeçarja Araceli Hidalgo ndërsa u bë personi i parë në Spanjë që bëri një vaksinë në shtëpinë e saj të kujdesit në Guadalajara pranë kryeqytetit Madrid. “Le të shohim nëse mund ta bëjmë këtë virus të zhduket.”

Në Itali, vendi i parë në Evropë që regjistroi një numër të konsiderueshëm të infeksioneve, infermierja 29-vjeçare Claudia Alivernini ishte një nga tre prej personelit mjekësor në krye të radhës për goditjen e zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech.

“Është fillimi i fundit … ishte një moment emocionues, historik,” tha ajo në spitalin Spallanzani të Romës.

Rajoni me 450 milion banorë po përpiqet të arrijë Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë të cilat tashmë kanë filluar vaksinimet duke përdorur Pfizer.

BE do të marrë 12.5 milion doza të shtëna deri në fund të vitit, mjaftueshëm për të vaksinuar 6.25 milion njerëz bazuar në regjimin me dy doza. Kompanitë po përplasen për të përmbushur kërkesën globale dhe synojnë të bëjnë 1.3 miliardë doza vitin e ardhshëm.

Blloku ka siguruar kontrata me një sërë prodhuesish të ilaçeve përveç Pfizer përfshirë Moderna dhe AstraZeneca, për një total prej më shumë se dy miliardë doza vaksinash dhe ka vendosur një qëllim që të gjithë të rriturit të vaksionohen gjatë vitit 2021.

Me sondazhet që tregojnë nivelet e larta të hezitimit ndaj vaksinës në vendet nga Franca në Poloni, udhëheqësit e Bashkimit Evropian me 27 vende po e promovojnë atë si shansi më i mirë për t’u rikthyer në diçka si jeta normale vitin e ardhshëm.

“Ne kemi një armë të re kundër virusit: vaksinën. Ne duhet të qëndrojmë të vendosur, edhe një herë, “shkroi presidenti francez Emmanuel Macron, i cili doli pozitiv për virusin korona këtë muaj dhe u largua nga karantina në prag të Krishtlindjes.

“Plotësisht pa dhimbje,” tha Kryeministri grek Kyriakos pasi bëri vaksinimin e tij në një spital në Athinë.