Vendosni fjalën kyçe....

Ish-bariu gdhihet i pasur, zbulon gurët e çmuar me vlerë 3.4 milionë dollarë


Pronari i një miniere nga Tanzani u bë milioner brenda natës pasi punëtorët arritën të zbulojnë dy gurët e çmuar të Tanzanitit më të mëdhenj në botë.

Para pak ditësh, Saniniu Laizer, 52 vjeç, mori një telefonatë nga djali i tij, i cili po mbikëqyrë punëtorët në një gropë minerare, duke i thënë atij se ekipi ka zbuluar gurë të çmuar me peshë 9.27 dhe 5.1 kilogramë.

Laizer një ish-bari Maasai besonte se ishte fat i madh që ekipi i tij u ndal në gurë të tillë të çmuar me vlerë 7,7 miliardë shilinga tanzaniane (3,40 milionë dollarë).

Laizer i kishte punësuar minatorë për të gërmuar në kodrat Mererani në rrethin Simanjiro të Manyaras.

Tanzanite, një nga gurët e çmuar më të kërkuar në botë, një mijë herë më i rrallë se diamanti, u zbulua për herë të parë në kodrat Mererani nga një bari Meru, Jumanne Ngoma, në 1967.

Joshja e gurëve të thellë blu, të cilët rivalizojnë safirin në intensitetin e tyre, është aq e madhe sa qindra minatorë të rinj dhe të vjetër, rrezikojnë jetën e tyre për të nxjerrë kristale nga fytyra e shkëmbit.

I vendosur në terren të thyer, qyteti Mererani është i mbushur me banesa punëtorësh, të cilët punojnë në miniera ditë e natë.