Vendosni fjalën kyçe....

Forcat izraelite vrasin një djalë 14-vjeçar palestinez në Bregun Perëndimor


Forcat izraelite kanë vrarë një djalë palestinez pranë Betlehemit në Bregun Perëndimor të pushtuar, ku ushtria tha se ata hapën zjarr pasi njerëzit hodhën kokteje molotovi, shkruan The Guardian. 

Omar Khmour, 14 vjeç, u qëllua në kokë herët të hënën në kampin e refugjatëve Dheisheh në Bregun jugor Perëndimor dhe “u nënshtrua plagëve të tij”, tha ministria palestineze.

Ushtria izraelite tha se trupat hapën zjarr pasi “të dyshuarit hodhën gurë, pajisje shpërthyese dhe kokteje molotovi mbi ushtarët”.

Ai është djali i dytë i vrarë në Dheisheh gjatë një inkursioni ushtarak izraelit deri më tani këtë muaj.

Një person u arrestua nga trupat në Dheisheh, tha grupi mbrojtës i Klubit të të Burgosurve Palestinez.

Agjencia zyrtare palestineze e lajmeve Wafa tha se ushtria hyri në kamp “në agim dhe filloi një fushatë bastisjesh në shtëpitë e qytetarëve”.