Vendosni fjalën kyçe....

Basha tregon faturën se sa do kushtonte mbyllja e fasonerive për të shmangur vatrat e infeksionit


Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një intervistë për emisionin “Opinion” në Tv Klan tregoi faturën në rast se do ishin mbyllur fasoneritë për të shmangur burimin e infektimeve.

Basha tha se do mjaftonin 15 milionë euro që të paguheshin punonjësit e fasonerive për të shmangur vatrat e infektimit ashtu siç ndodhi në Krujë dhe Kurbin.

U merr 12 milionë euro në muaj fasonëve dhe tani që kanë nevojë? 15 milionë euro ishte fatura. Do të shmangte edhe burimin e infektimeve edhe zinxhirin.  Pandemia njësoj si tërmeti treguan atë që dinim prej kohësh, kemi qeveri të paaftë dhe që vendos interesat e oligarkëve përballë atyre të shqiptarëve.

Vetëm pagesa e inceneratorëve këtë vit do të mjaftonte që punonjësit e fasonerive të mos ekspozoheshin ndaj një rreziku të tillë. Tender për ushqim qensh kishin bërë. Kush i hëngri paratë e ushqimit të qenve?  Qeveritarët.

Pse e vonoi gjendjen e jashtëzakonshme? Kjo vërtet i i jep lirinë për kufizime ndaj qytetarëve, por edhe detyrimin për t’i dëmshpërblyer për këto kufizime. Kjo është e vetmja qeveri që i përdor masat për të bërë lojëra me shqiptarët”-tha Basha.