Vendosni fjalën kyçe....

Përplasja me 5 të plagosur në Fier, çfarë thotë policia në deklaratën zyrtare


Policia ka dhënë versionin e saj për përplasjen e ndodhur në Fier mbrëmjen e sotme.

Sipas bluve, konflikti ka ndodhur mes anëtarëve të dy familjeve në Levan dhe gjatë sherrit janë plagosur 4 persona, 2 me sende të forta dhe dy me mjete prerëse.

Më pas në spitalin e Fierit, njëri prej shoqëruesve të njërës palë, i ka rrëmbyer armën e zjarrit një polici dhe ka qëlluar me të ndaj babait të njërit prej personave të palës tjetër duke e plagosur.

Deklarata zyrtare e Policisë

Në Levan të Fierit, gjatë një konflikti mes dy familjeve, janë dëmtuar me sende të forta dy shtetas G.ZH dhe D.Zh, ndërsa shtetasit K.L. dhe E.M. janë lenduar me mjet prerës. 

Në Urgjencën e spitalit një prej shoqërueseve të të dëmtuarve i ka marrë armën e zjarrit nga brezi punonjësit të policisë, i cili po ndihmonte për të futur të plagosurit në Urgjencë dhe ka plagosur me armë zjarri një prej familjarëve të palës tjetër, shtetasin A.ZH.

Në ndihmë të punonjësve të Policisë kanë shkuar menjëherë forca të shumta policie duke kanë bërë bllokimin e dy shtetasve E.B. e D.B. dhe shoqërimin në ambientet e Drejtorisë Vendore të Policisë për veprime të mëtejshme.

FNSH dhe shërbimet e  Drejtorisë Vendore të Policisë po krehin zonën për të bërë të mundur kapjen  edhe të një shtetasi tjetër të përfshirë në këtë ngjarje.

Për hetimin e kësaj ngjarje Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit ka ngritur një grup të posaçëm hetimor me Specialistë të Hetimit të Krimeve të Rënda në Departamentin e Policisë Kriminale.

Njëkohësisht me urdhër të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit në vendngjarje kanë shkuar edhe specialistët e Drejtorisë së Standarteve Profesionale në Polici, për të verifikuar veprimet e punonjësve që ishin në momentet e para në Urgjencën e spitalit.

Nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Fier po vijon puna për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes, motivit të konfliktit si dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të personave përgjegjës.