Vendosni fjalën kyçe....

Protesta në Kiev pas konfliktit në det, digjet makina e konsullatës ruse


Parlamenti i Ukrainës po vendos nëse do të vërë  ligjin ushtarak si përgjigje ndaj Rusisë, lidhur me  incidentin në det.

Këtë të djelë, rreth 100 njerëz u mblodhën përpara ambasadës ruse, pas tensioneve mes dy vendeve afër Krimesë. Ata ndezën zjarre, si dhe dogjën një makinë që thuhet se i përkiste konsullatës ruse.

Ukraina akuzoi fillimisht Rusinë se sulmoi tre anijet e saj jashtë brigjeve të Krimesë, shkruan BBC.

Një deklaratë të marinës ukrainase thuhet se “veprimet haptazi agresive” ndodhën pasi tre anije të saj lundruan në Mariupol, në Detin e Azov.

Anija e saj, e quajtur Yana Kapu, thuhet se pësoi dëmtime në motorin e tij, hekurudhën e gardës dhe shellin e jashtëm dhe disa anëtarë të ekuipazhit ukrainas u plagosën.

Mirëpo sipas Rusisë, anijet ishin në ujërat e saj dhe akuzuan ukrainasit për “veprime provokative”.

Deti i Azovit shtrihet në lindje të gadishullit të Krimesë, i cili u aneksua nga Rusia në vitin 2014 dhe në jug të rajoneve të mbajtura nga separatistët pro-rusë.

Rusia tha se anijet ukrainase po përpiqeshin të krijonin një situatë konflikti në rajon.

Ky incident në ujërat jashtë gadishullit të Krimesë shënon një përshkallëzim të madh të tensioneve ndërmjet dy vendeve. Si rezultat, Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mbajë një takim urgjent.