Vendosni fjalën kyçe....

Gripi vdekjeprurës i shpendëve vret 220 flamingo në Argjentinë


Rreth 220 flamingo janë gjetur të vdekur në provincën e Catamarca në veriperëndim të Argjentinës për shkak të një shpërthimi të gripit të shpendëve, i njohur ndryshe si gripi i shpendëve, tha një zyrtar për mediat lokale.

Gripi i shpendëve është një sëmundje virale shumë ngjitëse dhe vdekjeprurëse që përhapet natyrshëm përmes zogjve të egër ujorë, si rosat, patat dhe mjellmat, por gjithashtu mund të infektojë specie të tjera zogjsh, si shpendët shtëpiake, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Lloji H5N1 i gripit të shpendëve është përhapur në më shumë se 80 vende që nga viti 2022, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, dhe ekspertët kanë shqetësime mes ndikimit të tij të vazhdueshëm nëpër kontinente. H5N1 është versioni mbizotërues që shkakton probleme në Amerikë dhe Evropë, dhe ka disa nëntipe të virusit të raportuara pasi sëmundja ndryshon vazhdimisht, sipas OBSH-së.

Në të gjithë globin, ka pasur raporte për shpërthime të gripit të shpendëve në gjitarë të ndryshëm si foka dhe vizon të kultivuar, zbulim i viruseve H5N1 te macet dhe qentë shtëpiake, si dhe disa raste të raportuara te njerëzit.

Aktualisht, nuk ka asnjë trajtim efektiv për virusin, sipas Programit Shëndetësor të Kafshëve të Egra të Shtetit të Nju Jorkut.