Vendosni fjalën kyçe....

Trump akuzohet për rastin e dokumenteve të klasifikuara, aktakuza e dytë në pak muaj – Washington Post


Ish-presidenti Donald Trump tha të enjten mbrëma se ai është akuzuar nga Departamenti i Drejtësisë në lidhje me zbulimin se qindra dokumente të klasifikuara u dërguan në shtëpinë e tij në Mar-a-Lago pasi ai u largua nga Shtëpia e Bardhë.

Një aktakuzë me shtatë pika është ngritur në gjykatën federale duke e klasifikuar ish-presidentin si të pandehur penal, sipas njerëzve të njohur me çështjen, të cilët folën në kushte anonimiteti për të përshkruar një çështje që ende nuk është zbardhur.

Akuzat përfshijnë mbajtjen e qëllimshme të sekreteve të mbrojtjes kombëtare, pengim të drejtësisë dhe konspiracion, të cilat mbartin potencialin e dënimit me burg nëse Trump shpallet fajtor.

Trump, i cili është kandidati kryesor për nominimin presidencial republikan në vitin 2024, do paraqitet në gjykatën federale në Miami për një gjykim të martën në orën 15.00.

Akuza për mbajtje me dashje është një shkelje e një pjese të Aktit të gjerë të spiunazhit, megjithëse spiunimi nuk është ndër akuzat kundër ish-presidentit.

Është hera e dytë që ai akuzohet penalisht që nga marsi, kur ai u padit në gjykatën shtetërore në Nju Jork për 34 akuza për falsifikim të të dhënave të biznesit në lidhje me pagesat e parave të fshehta në vitin 2016 ndaj ish-pornostares Stormy Daniels. Trump, i cili ka mohuar keqbërjen në të dyja rastet, është i vetmi ish-presidenti i akuzuar ndonjëherë për një krim.

“Unë jam paditur, me sa duket për kutitë”, shkroi Trump në faqen e mediave sociale Truth Social. Ai pretendoi se po trajtohej në mënyrë të padrejtë.

“Nuk e kam menduar kurrë se një gjë e tillë mund t’i ndodhë një ish-presidenti të Shteteve të Bashkuara”, tha ai në një postim të gjatë që përfundonte me: “Jam i pafajshëm!”

Një zëdhënës i këshilltarit special Jack Smith, i cili ka drejtuar hetimin e dokumenteve të klasifikuara, nuk pranoi të komentojë.

Trump mësoi për aktakuzën e tij ndërsa ishte në klubin e tij në Bedminster, N.J., me një grumbull këshilltarësh, sipas shumë njerëzve të njohur me situatën, të cilët folën në kushte anonimiteti për të diskutuar hollësi që nuk ishin publikuar publikisht.

Thirrja nga Departamenti i Drejtësisë iu drejtua avokatëve të tij në orët e hershme të mbrëmjes, rreth orës 19:00 dhe ish-presidenti donte ta shpallte vetë aktakuzën, thanë dy nga këta persona.

Sipas këshilltarëve, ekipi i tij kishte pritur që aktakuza e tij të ngrihej dhe stafi tashmë kishte gati fushata, deklarata dhe video për mbledhjen e fondeve. Ai diktoi postimin e tij në Truth Social brenda një ore pasi mori lajmin.

“Askush nuk është i zhgënjyer që vendi i takimit është Miami,” tha një person për takimin e ekipit ligjor.

Avokati i Trump, Jim Trusty, shkoi në CNN të enjten mbrëma për të mbrojtur klientin e tij si të pafajshëm, duke konfirmuar gjithashtu akuzat kundër ish-presidentit. Përveç mbajtjes së qëllimshme, pengimit dhe komplotit, ai tha se Trump ishte akuzuar për deklarata të rreme. Trusty tha se nuk ishte i sigurt se kur ekipi ligjor i Trump do e merrte aktakuzën dhe nuk ishte në dijeni nëse ndonjë individ tjetër i lidhur me rastin ishte akuzuar gjithashtu.

Akuzat mbulojnë një hetim të madh që filloi në fillim të vitit 2022 dhe filloi ngadalë gjatë verës, teksa agjentët e FBI-së kryen një kontroll me urdhër të gjykatës në shtëpinë dhe klubin privat të Trump në fillim të gushtit, ku u zbuluan më shumë se 100 dokumente të klasifikuara.

Këshilltarët e Trump i kishin thënë Departamentit të Drejtësisë në qershor se ata kishin kryer një kërkim të zellshëm për dokumente të tilla në përgjigje të një thirrjeje dhe kishin dorëzuar gjithçka që mund të gjenin.

Në muajt që pas atij kërkimi, hetuesit kanë mbledhur prova për të përcaktuar nëse ish-presidenti kishte vendosur të pengonte përpjekjet e zbatimit të ligjit për të rikuperuar materialin top-sekret që ishte fshehur në Mar-a-Lago.

Ndërsa një president nuk është akuzuar kurrë për krime të tilla, ndjekjet penale në lidhje me keqpërdorimin e materialeve të klasifikuara nuk janë të rralla, tha Steven Aftergood, një ekspert i informacionit të klasifikuar.

“Kjo pasqyron zbatimin e ligjit nga Departamenti i Drejtësisë ndaj një ish-presidenti dhe kjo është vërtet inkurajuese,” tha Aftergood.

“Kjo vërtet nënvizon faktin se askush nuk është mbi ligjin.”

Ndërsa akuzat ka të ngjarë të testojnë fuqinë e qëndrimit të Trump si udhëheqës i një fushe republikane gjithnjë e më të mbushur me rivalë, çështja do vendosë gjithashtu tendosje të reja mbi Departamentin e Drejtësisë dhe FBI-në, të cilat duhet të nxjerrin në gjyq një manjat të kthyer në politikan, i cili ka demonizuar publikisht forcat federale të zbatimit të lgjit prej vitesh.

Shtëpia e Bardhë nuk pranoi të komentojë mbi aktakuzën të enjten mbrëma dhe i referoi hetimet Departamentit të Drejtësisë.

Por më herët të enjten, përpara se Trump të njoftonte se ishte akuzuar, presidenti Biden u pyet nga një gazetar se çfarë mund t’u thoshte amerikanëve për t’i ‘bindur ata’ se ‘duhet t’i besojnë pavarësisë dhe drejtësisë së Departamentit të Drejtësisë’.

Biden u përgjigj se ai ‘asnjëherë, as një herë të vetme, nuk i ka sugjeruar Departamentit të Drejtësisë se çfarë duhet të bëjë ose të mos bëjë në lidhje me ngritjen ose mosngritjen e një akuze’.

Pjesa më e madhe e hetimit të Departamentit të Drejtësisë u përqendrua rreth veprimeve të Trump dhe këshilltarëve të tij më të afërt pas thirrjes së majit 2022 nga qeveria për kthimin e të gjitha dokumenteve me shenja të klasifikuara.

Dëshmitarët dhe provat video të mbledhura nga FBI-ja treguan se Trump mund të ketë kërkuar të mbajë dokumente, i thanë Washington Post persona të njohur me hetimin, pavarësisht se u kanë dorëzuar disa materiale autoriteteve në përgjigje të thirrjes.

Në nëntor, Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland caktoi Smithin të shërbente si këshilltar special dhe të merrte përgjegjësinë për çështjen Mar-a-Lago, duke thënë se kandidatura e shpallur e Trump për presidencë dhe oferta e mundshme e Biden për rizgjedhje do të thoshte se duhet të kishte një shtresë tjetër pavarësie për hetimet që përfshin Trump.

Një avokat special i veçantë, Robert Hur, është caktuar për të hetuar se si një numër shumë më i vogël dokumentesh të klasifikuara u dërguan në shtëpinë dhe zyrën e Biden. Trump ka pretenduar se ai nuk duhet të akuzohet sepse sjellja e Biden ishte më e keqe.

Për shumë muaj, prokurorët e Departamentit të Drejtësisë kanë marrë në pyetje dëshmitarët në çështjen Mar-a-Lago përpara një jurie të madhe federale në Uashington. Procedurat sekrete sollën prova të keqpërdorimeve të mundshme, si dhe pengimit të drejtësisë, kanë thënë njerëz të njohur me hetimin, duke e bërë gjykatën federale në kryeqytetin e vendit pikën kryesore të një loje pritjeje: A do të ishte Trump ish-presidenti i parë i paditur nga Departamenti i Drejtësisë?

Në fillim të majit, parada e dëshmitarëve të asaj jurie të madhe u duk se ndaloi, por në fakt mbledhja e provave vazhdoi në një gjykatë federale një mijë milje në jug, në Miami. Kjo gjykatë është shumë më afër Mar-a-Lago, ku ndodhi shumica e sjelljeve të supozuara nën vëzhgim.

The Post raportoi të mërkurën se avokatët e Departamentit të Drejtësisë kishin arritur në përfundimin se çështja kundër Trump do sillet në mënyrë më të sigurt në Florida sesa në Uashington, në mënyrë që të shmangen grindjet ligjore që mund të kërkojnë kohë për vendin e duhur.

Pas muajsh spekulimesh dhe pritjesh, javët e fundit u bë e qartë se çështja e Shteteve të Bashkuara kundër Donald J. Trump po shkonte drejt një vendimi të rëndësishëm.

Departamenti i Drejtësisë njoftoi zyrtarisht avokatët e Trump se ai ishte një objektiv i një hetimi penal, jo surprizë, duke pasur parasysh bastisjen e FBI-së në shtëpinë e tij verën e kaluar, por një hap procedural që e afroi çështjen me aktakuzën.

Të hënën, avokatët e ish-presidentit u takuan në selinë e Departamentit të Drejtësisë me Smith dhe zyrtarë të tjerë, duke përfshirë një avokat të lartë të karrierës. Avokatët e Trump u përpoqën të bindin prokurorët që të mos ngrinin akuza. Njerëzit e njohur me bisedën thanë se takimi nuk shkoi mirë dhe ekipi i Trump u largua nga takimi duke pritur që klienti i tyre së shpejti të paditet.

Pas muajsh lëvizjeje, 15 kuti me letra nga Mar-a-Lago u kthyen në fillim të vitit 2022. Kur zyrtarët e Arkivave hapën kutitë, ata gjetën më shumë se 100 dokumente të klasifikuara të shpërndara midis artikujve të ndryshëm.

Kjo çoi në pyetje nëse Trump kishte më shumë dokumente të klasifikuara në shtëpinë e tij në Florida. Pas thirrjes së jurisë së madhe atë pranverë, avokatët e Trump dorëzuan 38 dokumente shtesë të klasifikuara në një zarf të mbyllur qershorin e kaluar, sipas dokumenteve të gjykatës.

Por agjentët e FBI-së më vonë morën prova që sugjeronin se Trump po mbante edhe më shumë materiale, duke i shtyrë ata të merrnin një urdhër gjykate për një kontroll më 8 gusht të pronës në të cilën agjentët gjetën më shumë se 100 dokumente të klasifikuara.

Gjatë hetimit të tyre, agjentët dhe prokurorët zbuluan se kutitë që përmbanin letra të ndjeshme u zhvendosën nga një dhomë magazinimi në Mar-a-Lago, pasi zyra e Trump mori një thirrje për çdo dokument të klasifikuar dhe kutitë u zhvendosën përsëri në të njëjtën dhomë magazinimi një ditë përpara se një prokuror federal dhe agjentët të vizitonin në qershor për të marrë ndonjë dokument të klasifikuar.

Ndër dokumentet e klasifikuara të gjetura gjatë hetimit ishin dokumente në lidhje me aftësitë bërthamore të një vendi të huaj, një dokument shumë i ndjeshëm në lidhje me programin raketor të Iranit dhe faqe për përpjekjet e SHBA-së për mbledhjen e inteligjencës që synonin Kinën, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje.

Smith po heton veçmas përpjekjet e Trump dhe të tjerëve për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020, si dhe përfshirjen e Trump dhe ndihmësve të tij të ngushtë në ngjarjet rreth trazirave të 6 janarit 2021 në Kapitolin e SHBA-së.

Trump dhe shumë nga këshilltarët e tij janë gjithashtu nën hetim nga Prokurori i Qarkut Fulton, Ga., në lidhje me përpjekjet për të bllokuar fitoren zgjedhore të Biden.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Washington Post