Vendosni fjalën kyçe....

Përmbyset varka me studentë në Pakistan, të paktën dhjetë të mbytur


Dhjetë fëmijë u mbytën dhe shtatë u plagosën kur një varkë u përmbys në një liqen në veri të Pakistanit të dielën, tha policia, raporton CNN.

Varka mbante 25 deri në 30 studentë kur u përmbys në Tanda Dam Kohat, një liqen në provincën Khyber Pakhtunkhwa. Operacionet e shpëtimit vazhdojnë, tha policia.

Pavarësisht mbytjeve masive që ndodhin shpesh në vend, për shkak të mbytjes së anijeve të mbingarkuara dhe të konsumuara në ujërat e tij, shumë njerëz në Pakistan nuk mund të notojnë.

Gratë janë veçanërisht të prekshme në këto situata pasi ato zakonisht veshin veshje me mbulim të plotë, gjë që i rëndon në ujë dhe një kulturë konservatore i dekurajon të mësojnë të notojnë.

Tragjedia ndodhi në të njëjtën ditë me një aksident autobusi në Pakistanin jugor, duke vrarë 39 persona.