Vendosni fjalën kyçe....

Një vit pas dëbimit, Djokoviç fiton Australian Open, barazon rekordin e Nadalit


Një vit pasi ai u deportua për shkak të statusit të tij të vaksinimit COVID.Novak Djokovic ka fituar Australian Open për të barazuar rekordin e Rafael Nadal në Grand Slam, duke mundur Stefanos Tsitsipas në tre sete në finalen në Melburn të dielën.

Ai tani ka barazuar rekordin e Nadalit në Grand Slam me 22 tituj teke për meshkuj. Është titulli i 10-të i Djokoviqit në Australian Open.

Fitorja e tij vjen një vit pasi ai nuk ishte në gjendje të konkurronte në turne kur u dëbua nga Australia për shkak se refuzoi të bënte vaksinën e COVID.

Djokoviç mposhti finalistin grek me rezultatin 6-3, 7-6(4) dhe 7-6(5) në Rod Laver Arena.

Tsitsipas gjithashtu humbi nga Djokovic në French Open 2021.

Serbi shpërtheu në lot teksa përqafoi familjen e tij në tribuna dhe madje u shtri i pushtuar nga emocionet.

Tani seria e fitoreve të Djokoviç shtrihet në 28 ndeshje në turneun e fushës së vështirë.

Një ndarje e 22 kampionateve të tij kryesore përfshin shtatë nga Wimbledon, tre nga US Open dhe dy nga French Open.