Vendosni fjalën kyçe....

“S’ka më punë këtu” – Mbreti Charles përzë vëllanë nga Pallati Buckingham


Mbreti Charles III i Britanisë e ka dëbuar princin Andrew nga Pallati Buckingham pas një sërë skandalesh mbi lidhjet e tij të dyshuara me pedofilin e dënuar amerikan Jeffery Epstein, pohoi The Sun të premten.

Duka i Jorkut, 62 vjeç, tani do ndalohet të ketë një zyrë në rezidencën mbretërore në Londër dhe ta përdorë atë si adresë përkatëse, raportoi tabloidi britanik.

“Çdo prani në Pallat ka përfunduar zyrtarisht”, tha një burim për The Sun.

“Mbreti e ka bërë të qartë. Ai nuk është një mbretëror që punon. Ai është vetëm.”

Raporti sugjeron gjithashtu se i gjithë stafi, i cili ishte zvogëluar në minimum pasi Princi Andrew u largua nga jeta publike tre vjet më parë, me sa duket së shpejti do humbasin punën e tyre.

Princi Andrew, djali i mesëm i mbretëreshës së ndjerë Elizabeth II, njoftoi se do tërhiqej nga jeta publike në vitin 2019, pas akuzave për lidhje të ngushta me financierin e turpëruar Jeffrey Epstein, i cili u arrestua në korrik të të njëjtit vit me akuzën se trafikonte të mitur për seks dhe u gjet i vdekur në qelinë e tij të burgut një muaj më vonë.

Ndërsa vdekja e tij u cilësua si vetëvrasje, rrethanat e dyshimta rreth largimit të tij si dhe pretendimet se ai mund të kishte pasur informacion kompromentues për figura të fuqishme, nxitën skepticizëm publik për versionin zyrtar të ngjarjeve.

Në janar, Pallati Buckingham zhveshi princin Andrew nga titujt e tij ushtarake dhe privilegjet mbretërore, ndërsa ai përballej me akuzat për abuzim seksual të Virginia Roberts, një nga viktimat e supozuara të Epstein, kur ajo ishte 17 vjeç.

Ai arriti ta zgjidhë këtë padi. Megjithëse shuma e përfshirë ishte gjoja konfidenciale, mediat britanike raportuan se ajo ishte deri në 12 milionë stërlina (14 milionë dollarë). Duka ka mohuar vazhdimisht çdo keqbërje, por pranoi të ‘bëjë një donacion të konsiderueshëm’ për bamirësi ‘në mbështetje të të drejtave të viktimave’.