Vendosni fjalën kyçe....

Koreja e Jugut arreston ish-shefin e sigurisë për të shtënat në kufi


Një ish-zyrtar i lartë i sigurisë së Koresë së Jugut është arrestuar me akuzat se ai u përpoq të mbulonte një incident të shtënave të vitit 2020 pranë kufirit me Korenë e Veriut, me prokurorët që pretendojnë se ai urdhëroi vartësit të shkatërronin dokumentet në lidhje me rastin.

Gjykata Qendrore e Qarkut të Seulit lëshoi ​​një urdhër arresti për ish-këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Suh Hoon herët të shtunën, sipas Yonhap News, i cili vuri në dukje se Suh ‘dyshohet se ka urdhëruar zyrtarët kryesorë të sigurisë të fshijnë raportet e brendshme të inteligjencës’ të lidhura me incidentin kufitar dy vite më parë. Gjykata ngriti gjithashtu mundësinë që Suh mund të kërkonte të shkatërronte më shumë prova.

Të shtënat ndodhën në shtator të vitit 2020, kur punonjësi 47-vjeçar i Ministrisë së Oqeaneve e Peshkimit, Lee Dae-jun, u qëllua nga trupat e rojes bregdetare të Koresë së Veriut ndërsa punonte pranë kufirit që ndan dy Koretë. Pheniani më vonë kërkoi falje për vrasjen, me liderin e Koresë së Veriut Kim Jong-un që thuhet se kërkoi ndjesë për incidentin ‘e pakëndshëm’.

Megjithatë, ndërsa qeveria e ish-presidentit të Koresë së Jugut Moon Jae-in fillimisht pretendoi se Lee po përpiqej të dezertonte në veri kur u qëllua, një hetim nga Bordi i Auditimit dhe Inspektimit të Koresë së Jugut më vonë zbuloi se zyrtarët fshehën prova që sugjeronin se Lee nuk kishte asnjë qëllim të largimit nga vendi dhe se qeveria nuk bëri asnjë përpjekje kuptimplotë për t’i shpëtuar jetën burrit pasi mësoi se ishte qëlluar.

Menjëherë pasi presidenti i Koresë së Jugut Yoon Suk-yeol mori detyrën në maj, Ministria e Mbrojtjes lëshoi ​​një raport duke pranuar se nuk kishte asnjë provë që Lee kërkonte të largohej, duke sfiduar drejtpërdrejt përfundimet e administratës së mëparshme.

Shërbimi Informativ Kombëtar i Koresë së Jugut (NIS) gjithashtu ngriti akuza kundër Suh dhe një zyrtari tjetër të lartë në korrik për abuzim të dyshuar të pushtetit, shkatërrim të të dhënave publike dhe falsifikimin e dokumenteve zyrtare, sipas Washington Post. Përpara se të shërbente si këshilltar për sigurinë kombëtare, Suh drejtoi NIS.

Moon ka mbrojtur reagimin e qeverisë së tij ndaj të shtënave dhe ka kritikuar hetimin e vazhdueshëm për incidentin, duke thënë se një ‘çështje e sigurisë kombëtare’ nuk duhet të jetë ‘subjekt i grindjeve politike’, në një deklaratë në fillim të kësaj jave.