Vendosni fjalën kyçe....

Ushtarët rusë dënohen me 11.5 vjet burg për sulmet në rajonin e Kharkivit


Dy ushtarakët rusë, Aleksandr Bobykin dhe Aleksandr Ivanov, të cilët kishin sulmuar rajonin e Kharkivit, u dënuan me 11 vjet e 6 muaj burg.

Dënimi u lexua në gjykatën e rrethit Kotelevsky të rajonit Poltava më 31 maj, e cila i konsideroi të bazuara dhe të provuara të gjitha akuzat e ngritura ndaj dy ushtarakëve.

“Gjykata nuk ka dyshime për vullnetaritetin e qëndrimit të tyre. Faji është vërtetuar në tërësi.”– thuhet në aktgjykim sipas Ukrinform.

Media ukrainase shkruan se rrethanat lehtësuese janë pendimi i sinqertë, i vërtetuar nga rrëfimi i plotë dhe bashkëpunimi me hetimin për provat e rrethanave të sulmeve, ndërsa rrethanat rënduese janë akte konspirative të kryera në mënyrë jashtëzakonisht të rrezikshme.

Sipas dosjeve të çështjes, të pandehurit Aleksandr Bobykin dhe Aleksandr Ivanov, qëlluan me predha artilerie nga raketat e shumta Grad nga territori i rajonit të Belgorodit të Rusisë më 24 shkurt, duke shkatërruar infrastrukturën kritike dhe ndërtesat e banimit në fshatin Kozacha Lopan dhe një institucion arsimor të Këshillit të Qytetit Derhachi në rajonin Kharkiv të Ukrainës. Pas kësaj, sipas të dhënave të zyrës së prokurorit, ushtarakët kaluan kufirin e Ukrainës dhe vazhduan granatimet e rajonit të Kharkivit. Pasi një kolonë ushtarake ruse u thye nga Forcat e Armatosura të Ukrainës, dy ushtarët u dorëzuan.