Vendosni fjalën kyçe....

Shefi i spiunazhit në Francë humbet vendin e punës për shkak të Ukrainës – Media


Qeveria franceze ka vendosur të zëvendësojë kreun e Drejtorisë së Inteligjencës Ushtarake (DRM), njoftoi media kombëtare të mërkurën duke cituar burime.

Gjenerali Eric Vidaud u pushua nga puna vetëm shtatë muaj pas marrjes së detyrës, dyshohet se shkak për këtë është bërë sulmi i Rusisë në Ukrainë.

Vidaud u emërua shef i inteligjencës ushtarake verën e kaluar. Ai më parë drejtoi Komandën e Operacioneve Speciale Franceze (COS) dhe u vlerësua në vrasjen e liderit të Al-Kaedës në Magrebin Islamik (AQIM) në qershor 2020.

Sipas mediave franceze, mandati i shkurtër i Gjeneralit në krye të inteligjencës ushtarake iu dha fund nga keqmenaxhimi i krizës në Ukrainë dhe synimi i qeverisë për të riorganizuar në mënyrë drastike agjencinë pas sulmit të Rusisë ndaj vendit, muajin e kaluar.

Përfundimi u raportua fillimisht nga gazeta ‘L’Opinion’ dhe më vonë u mbulua nga media të tjera, duke përfshirë ‘Agence France-Presse’ (AFP) të mbështetur nga shteti. Ata cituan burime të njohura me situatën.

Sipas AFP, thashethemet për dorëheqjen e afërt të Vidaud qarkullonin në ushtrinë franceze për disa ditë. Disa prisnin që ai të merrte një tjetër post të lartë, por me sa duket Gjenerali nuk do ta ketë këtë mundësi.

Në fillim të këtij muaji, shefi i shtabit të ushtrisë franceze, gjenerali Thierry Burkhard, i tha Le Monde se inteligjenca franceze nuk arriti të parashikonte operacionin ushtarak të Rusisë, ndryshe nga homologët e tyre amerikanë.

Agjencia e lajmeve tha se kriza në Ukrainë po e bën qeverinë franceze të rimendojë se si e trajton inteligjencën ushtarake.