Vendosni fjalën kyçe....

Ukrainë: Forcat ruse përparojnë në Mariupol ndërsa luftimet shpërthejnë në mbarë vendin


Kanë kaluar më shumë se tre javë që kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë.

Luftimet kanë detyruar më shumë se tre milionë ukrainas të largohen nga shtëpitë e tyre, me mijëra njerëz të vrarë ose të plagosur dhe me dëme të shumta si pasojë e bombardimeve dhe sulmeve nga ajri.

Zëvendëskryeministri i rendit tha se korridoret humanitare nga rajoni i Kievit dhe Luhanskut po funksiononin të shtunën, por në Mariupol trupat ruse ende po ndalonin autobusët të kalonin.

190.000 civilë janë evakuuar nën korridore të tilla që nga pushtimi rus, shtoi Iryna Vereshchuk ndërsa për dhjetë rrugë tha se ishte rënë dakord për të shtunën.