Vendosni fjalën kyçe....

Hamilton fiton provat zyrtare në Katar dhe mban hapur garën për titull


Lewis Hamilton doli i pari në provat zyrtare për Çmimin e Madh të Katarit me gati gjysmë sekonde nga kundërshtari kryesor.

Max Verstappen i Red Bull, 14 pikë përpara Hamiltonit në garën për titull, përfundoi 0.455 sekonda prapa në vendin e dytë.

Shoku i skuadrës së Hamiltonit, Valtteri Bottas, ishte i treti, 0,196 sekonda pas Verstappen, me Pierre Gasly të Alpha Tauri, i katërti përpara Fernando Alonso të Alpine.

Shoku i skuadrës së Verstappen, Sergio Perez ishte vetëm i 11-ti, duke e vënë Red Bull në një disavantazh strategjik për garën.