Vendosni fjalën kyçe....

Përplasje para parlamentit grek mes protestuesve anti-vaksinë e policisë (Video)


Policia në Athinë ka shpërndarë një protestë jashtë parlamentit grek, duke përdorur gaz lotësjellës dhe makinat me ujë për të shpërndarë demonstruesit. Protesta ishte një përgjigje ndaj njoftimit të qeverisë për vaksinimin e detyrueshëm për disa kategori.

Një turmë prej më shumë se 3,500 protestues u mblodhën në Sheshin Syntagma, jashtë parlamentit grek në Athinë të mërkurën. Pasi iu kërkua të largoheshin, disa nga protestuesit hodhën shishe dhe predha të tjera drejt oficerëve të policisë, njoftoi media greke Kathimerini.

Policia u përgjigj me gaz lotsjellës, granata të ndezura dhe një makinë ujëhedhëse n. Videot e shpërndara në mediat sociale kapën përplasjen e ashpër.

Disa nga protestuesit kishin veshur rroba fetare dhe ikona të shtrënguara, ndërsa të tjerët tundnin flamuj dhe shpërndanin fletëpalosje për lëvizjet politike të krahut të djathtë, sipas një raporti tjetër nga Kathimerini. Përplasje u raportuan gjithashtu jashtë Universitetit të Athinës dhe në qytetin verior të Selanikut.

Protesta të ngjashme shpërthyen javën e kaluar pasi qeveria e Greqisë urdhëroi vaksinimin e detyrueshëm Covid-19 të punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe stafit të shtëpive të pleqve. Ata që refuzojnë vaksinën mund të mos marrin pagën ndërsa dhe qeveria nuk ka përjashtuar shtrirjen e kërkesës për vaksinim të detyrueshëm për kategoritë e tjera në vjeshtë.