Vendosni fjalën kyçe....

Biden do shpallë sanksionet ndaj zyrtarëve kubanezë që shtypën protestat


Administrata e Biden planifikon të vendosë sanksionet kundër disa zyrtarëve Kubanë për rolin e tyre në një goditje të protestave anti-qeveritare më parë këtë mua.

Sanksionet pritet të vendosen ndaj zyrtarëve të forcës së sigurisë të akuzuar për abuzime të të drejtave të njeriut kundër aktivistëve që morën pjesë në protestat më të mëdha të këtij lloji në dekada në ishullin e qeverisur nga Komunistët, thanë dy burime për Reuters.

Do të shënojë hapat e parë konkretë nga administrata e Presidentit Joe Biden për të ushtruar presion mbi qeverinë Kubane ndërsa Uashingtoni përballet me thirrjet e ligjvënësve amerikanë dhe komunitetit Kubano-Amerikan për të treguar mbështetje më të madhe për protestuesit.

Shpejtësia me të cilën administrata ka hartuar sanksione të reja sinjalizon më tej se Biden nuk ka shumë të ngjarë të zbusë qasjen e SHBA ndaj Kubës për së shpejti pasi paraardhësi i tij, Donald Trump, riktheu një detantë historike të epokës së Obamës me Havanan.

Mijëra Kubanë zhvilluan protesta spontane anti-qeveritare një javë më parë për të demonstruar kundër një krize ekonomike që ka sjellë mungesa të të mirave themelore dhe ndërprerje të energjisë. Ata po protestonin gjithashtu për trajtimin e qeverisë të pandemisë së koronavirusit dhe kufizimin e lirive civile. Shumë aktivistë u arrestuan.

Biden kishte premtuar gjatë fushatës presidenciale të vitit 2020 që të kthente disa nga politikat anti-Kubë të Trump, por njoftimi i së enjtes sugjeron pak oreks për një kthim në afrim.

Në të njëjtën kohë, megjithatë, zyrtarë të lartë të SHBA i kanë thënë Reuters se administrata po kërkon ende mënyra për të lehtësuar gjendjen humanitare të popullit Kuban ndërsa mban presion mbi qeverinë Kubaneze.

Shtëpia e Bardhë tha të martën se Biden do të formonte një grup pune për të shqyrtuar remitancat në Kubë pas protestave në ishull. Qëllimi është të përcaktohet se si Kubano-Amerikanët mund t’u dërgojnë para familjeve në ishull ndërsa i mbajnë fondet jashtë arkave të qeverisë Kubane.

Trump kishte vendosur kufizime të rrepta në fluksin e dërgesave të parave, të cilat besohet të kenë qenë më parë në disa miliarda dollarë në vit.

Shtetet e Bashkuara po punojnë gjithashtu me sektorin privat dhe Kongresin për të kërkuar mënyra për ta bërë internetin më të arritshëm për njerëzit e Kubës, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA Ned Price në një konferencë të rregullt për shtyp të Martën.

Price bëri komentin ndërsa i bëri thirrje qeverisë Kubane për të rivendosur Kubanët në internet dhe telekomunikacion të plotë pas një vale protestash anti-qeveritare.

Qeveria Kubane ka fajësuar protestat kryesisht tek “kundër-revolucionarët” e financuar nga Sh.B.A duke shfrytëzuar vështirësitë ekonomike të shkaktuara nga sanksionet e SHBA.