Vendosni fjalën kyçe....

Franca futet në karantinë, mbyllet nga e premtja deri më 1 dhjetor


Presidenti francez Emmanuel Macron ka shpallur masat e reja që mbyllin sërish Francën nga e premtja. Masat ndjek rritjen e lartë të pacientëve në spitale dhe paralajmërojnë se vala e dytë e virusit ka gjasa të jetë më vdekjeprurëse se e para, raporton France 24.

“Ne jemi zhytur nga përhapja e shpejtë e Covid-19”, njoftoi Macron të Mërkurën në një fjalim televiziv, duke theksuar se “të gjitha rajonet franceze tani janë në gatishmëri të lartë”.

Presidenti francez tha se një bllokim mbarëkombëtar do të zbatohej deri më 1 dhjetor, megjithëse shkollat dhe çerdhet do të mbeten të hapura.

Gjatë javëve të fundit, Franca ka raportuar dhjetëra mijëra infeksione të reja në ditë dhe tani po regjistron më shumë se 380 raste të reja çdo javë për 100,000 njerëz.

Zyrtarët shëndetësorë regjistruan 523 vdekje të lidhura me virusin në 24 orë të martën, numri më i lartë ditor që nga Prilli, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve të vendit në 35,541, numri i tretë më i lartë në Evropë pas Britanisë dhe Italisë.

Në fjalën e tij, Macron tha se masat e bllokimit do të lehtësohen pasi infeksionet e reja ditore të bien nën 5,000.

Shumë mjekë francezë kishin bërë thirrje për një bllokim të ri mbarëkombëtar, duke vënë në dukje se 58 përqind e njësive të kujdesit intensiv të vendit tani janë të okupuara nga pacientët Covid-19 dhe stafi mjekësor është nën tendosje në rritje.

“Qeveria nuk mori parasysh atë që ishte vala e parë dhe nuk mësoi të gjitha mësimet e saj,” tha Frederic Valletoux, presidenti i Federatës Franceze të Spitaleve, të mërkurën në radion France Inter.

Ai bëri thirrje për një bllokim të plotë, njëmujor, duke thënë “kjo valë do të jetë shumë më shkatërruese për sistemin spitalor. Spitalet nuk do të menaxhojnë nëse nuk marrim masa drastike.

Ekonomistët paralajmërojnë se një bllokim i plotë mund të ndikojë në Evropë më gjerë nëse vendet e tjera evropiane goditen rëndë nga infeksionet në rritje, atëherë ndjekin shembullin e Francës.

Më herët të mërkurën, Gjermania njoftoi një mbyllje katër-javore të restoranteve, bareve dhe pajisjeve të kohës së lirë në një përpjekje për të frenuar një rritje të mprehtë të infeksioneve të koronavirusit, pas masave të ngjashme në Itali dhe Spanjë.