Vendosni fjalën kyçe....

Inteligjenca perëndimore thotë se Rusia po përdor një agjent serb për të depërtuar në organet e BE-së


Inteligjenca ruse po përdor një agjent serb për të depërtuar në institucionet e BE-së dhe për të përhapur pika pro-Kremlinit rreth pushtimit të Ukrainës, sipas një njoftimi të inteligjencës perëndimore të parë nga POLITICO.

Deri në tetor 2023, shtetasi serb, i quajtur Novica Antiç, agjent aktiv, me vetëdije ka punuar ngushtë me agjencinë ruse të sigurisë. Sipas dokumenteve, Antiç ka zhvilluar takime me zyrtarë evropianë në Bruksel dhe në veçanti me deputetë të Parlamentit Evropianë.

Këta eurodeputetë përfshinin ligjvënësen gjermane të të Gjelbërve Viola von Cramon-Taubadel, ligjvënësen italiane të socialistëve dhe demokratëve Alessandra Moretti dhe Vladimír Bilčík, një anëtar sllovak i Grupit konservator të Partisë Popullore Evropiane.

POLITICO nuk ka mundur të verifikojë takimet e tyre me agjentin serb, por informacioni vjen nga inteligjenca perëndimore. Sipas njoftimit të inteligjencës perëndimore, Antiç është “agjent ndikimi” aktiv për Shërbimin Federal të Sigurisë të Rusisë, i njohur si FSB.

Antiç punon ngushtë me një bashkëpunëtor të FSB-së të quajtur Vyacheslav Kalinin, shtetas rus dhe kryeredaktor i Veteran News, një faqe interneti mediatike e specializuar në lajme për veteranët e forcave të armatosura.

Rusia po e përdor Serbinë si një pikënisje për operacionet e ndikimit të dizajnuara për të dobësuar ndjenjat pro-BE dhe pro-NATO brenda vendit, si dhe brenda Bashkimit Evropian, i cili ka qenë një mbështetës i vendosur i Ukrainës që nga pushtimi i plotë i Rusisë dy vjet më parë.

“Ata shfrytëzuan çdo mundësi për të promovuar propagandën ruse në lidhje me luftën në Ukrainë”, thuhet në konferencë, duke iu referuar takimeve në Serbi dhe vendet e BE-së.

Lajmi se Antić zhvilloi takime brenda Parlamentit Evropian nënvizon cenueshmërinë e trupit ndaj operacioneve të ndikimit të mbështetur nga shteti. Në fillim të këtij muaji, POLITICO zbuloi se spyware u gjet në telefonat celularë të dy ligjvënësve në Parlamentin Evropian, duke përfshirë ish-ministren franceze të Evropës, Nathalie Loiseau, e cila kryeson nënkomitetin e mbrojtjes të trupit.

Kalinin e ftoi Antiçin në Rusi për t’u takuar me zyrtarë të lartë ushtarakë rusë midis 2019 dhe 2020. Fillimisht të fokusuar në ndikimin në shoqërinë civile serbe, dyshja që atëherë kanë zgjeruar fokusin e tyre për të përfshirë organizatat evropiane të sindikatave dhe të veteranëve dhe, muajt e fundit, anëtarë të Parlamenti Evropian.

Antić, një kritik i hapur i forcave të armatosura të Serbisë, i cili ka rënë në kundërshtim me lidershipin politik të vendit, aktualisht është duke u arrestuar me akuza të paspecifikuara, sipas uebsajtit të lajmeve Balkan Insight.

Sipas Balkan Insight, Antiç është shkarkuar dy herë nga ushtria serbe gjatë pesë viteve të fundit. Ai, sipas botimit, ka hyrë në grevë urie për të protestuar ndaj ndalimit të tij. Një avokat i Antiçit nuk pranoi të specifikonte për Balkan Insight se cilat akuza po mbahej.