Vendosni fjalën kyçe....

Izraeli sulmon Iranin me drone, thotë media


Izraeli ka sulmuar Iranin, thanë tre persona të njohur me këtë çështje, pasi media shtetërore iraniane raportoi herët të premten se forcat e tij kishin shkatërruar dronët, disa ditë pasi Irani nisi një sulm hakmarrës me dronë ndaj Izraelit.

Një burim i tha Reuters se SHBA-të nuk ishin të përfshira, por ishin njoftuar nga Izraeli përpara sulmit.

Agjencia iraniane e lajmeve Fars raportoi se tre shpërthime u dëgjuan pranë një baze ushtarake në qytetin qendror të Isfahanit. Një zyrtar iranian i tha Reuters se nuk kishte sulm me raketa dhe shpërthimet ishin rezultat i aktivizimit të sistemeve të mbrojtjes ajrore të Iranit.

Televizioni shtetëror iranian tha se pak pas mesnate “tre dronë u vëzhguan në qiell mbi Isfahan. Sistemi i mbrojtjes ajrore u aktivizua dhe i shkatërroi këta dronë në qiell”.

Transmetuesi më vonë tha se gjendja në Isfahan ishte normale dhe nuk kishte ndodhur asnjë shpërthim tokësor.

Ushtria izraelite nuk kishte asnjë koment mbi raportet.