Vendosni fjalën kyçe....

Izraeli kryen sulme masive në Liban


Ushtria izraelite ka nisur sulmet ajrore në Liban, disa orë pasi një sulm me raketë vrau një person dhe plagosi disa të tjerë në qytetin verior izraelit Safed. 

“Avionët luftarakë izraelitë filluan një valë të gjerë sulmesh në territorin libanez të mërkurën pasdite”,  konfirmoi ushtria në një deklaratë në X, duke mos dhënë detaje të tjera.

Raportet fillestare të sulmeve dolën nga disa zona në të gjithë provincën jugore Nabatiyeh. 

Pamjet e paverifikuara të mediave sociale treguan shtëllunga të mëdha tymi dhe ndërtesa të shkatërruara pas sulmeve të dyshuara izraelite në fshatin Aadchit, shkruajnë mediat e huaja.

Zjarri ndërkufitar që nga fillimi i Gazës Lufta ka vrarë të paktën 238 njerëz në Liban, shumica prej të cilëve luftëtarë të Hezbollahut, por edhe rreth 30 civilë, sipas një raporti të AFP.