Vendosni fjalën kyçe....

Rikthehet mbajtja me detyrim e maskave në spitalet e 4 shteteve amerikane


Spitalet në të paktën katër shtete të SHBA-së kanë rivendosur mbajtjen e maskave me detyrim në mes të një rritje të rasteve të koronavirusit, gripit sezonal dhe sëmundjeve të tjera të frymëmarrjes.

Objektet e kujdesit shëndetësor në Nju Jork, Kaliforni, Illinois dhe Massachusetts kanë bërë të detyrueshme maskat për pacientët dhe punonjësit. Komisioneri i Shëndetit i qytetit të Nju Jorkut, Dr. Ashwin Vasan i tha WABC TV të mërkurën se urdhrat e maskave kishin rifilluar në të 11 spitalet publike të qytetit, 30 qendra shëndetësore dhe pesë objekte të kujdesit afatgjatë.

“Ajo që nuk duam është mungesa e personelit, apo jo? Kur pamë valën e Omicron në 2022, problemet më të mëdha nuk ishin vetëm njerëzit që sëmureshin, por që kishim shumë punonjës shëndetësorë të vijës së parë, ata ishin pushim me COVID.” Vasan tha për WABC.

Të dhënat më të fundit javore nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve treguan se kishte mbi 29,000 shtrime në spital nga koronavirusi në gjithë SHBA-në nga 17-23 dhjetor, më shumë se 16% më shumë se javën e kaluar. CDC gjithashtu raportoi mbi 14,700 shtrime në spital nga gripi në të njëjtën periudhë.

Urdhrat për mbajtjen e maskave ishin pika të ndezura politike gjatë pandemisë COVID, duke shkaktuar zemërim në mesin e atyre që hodhën poshtë këshillat mjekësore dhe ndjenë se maskat bënë pak për të frenuar përhapjen e sëmundjes.

Një Gjykatë e Lartë e dominuar nga konservatorët hodhi poshtë urdhrin federal të vaksinës ose testimit të Presidentit Joe Biden për kompanitë dhe një gjyqtar i emëruar nga paraardhësi i tij republikan hodhi poshtë urdhrin e tij për maskën në transportin publik.

Kishte gjithashtu pakënaqësi të thellë midis atyre që mbanin maska ​​dhe mendonin se shëndeti i tyre ishte vënë në rrezik nga ata që nuk mbanin.

Më shumë se 1.1 milion amerikanë kanë vdekur nga COVID, sipas CDC, një normë më e madhe se shumica e vendeve të tjera të pasura.

Cook County Health, i cili përfshin Çikagon dhe Endeavour Health në periferi të Çikagos, muajin e kaluar filloi të kërkonte përsëri maska ​​​​pasi Departamenti i Shëndetit Publik të Illinois u kërkoi spitaleve të rrisin përpjekjet në disa fusha, duke përfshirë maskimin në të gjithë objektin.

Në Massachusetts, Berkshire Health Systems filloi maskimin e detyrueshëm të mërkurën, sipas një deklarate.

Në Kaliforni, Qarku i Los Anxhelosit të Shtunën rivendosi maskimin në të gjitha objektet e licencuara të kujdesit shëndetësor, sipas një deklarate të qarkut dhënë Shërbimit të Lajmeve të Qytetit. Departamenti i shëndetësisë i qarkut nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.