Vendosni fjalën kyçe....

Opozita polake mban tubimin e madh në Varshavë dy javë para zgjedhjeve të rëndësishme


Qindra mijëra njerëz mbajtën një tubim të opozitës në Varshavë të dielën, dy javë përpara zgjedhjeve që Platforma Qytetare liberale (PO) thotë se mund të vendosin të ardhmen e Polonisë në Bashkimin Evropian dhe pozitën e saj demokratike.

Sondazhet e opinionit sugjerojnë se qeveria nacionaliste Ligj dhe Drejtësi (PiS) mund të fitojë zgjedhjet, por mund të luftojë për të formuar një shumicë qeverisëse mes pakënaqësisë së publikut për rritjen e kostove të jetesës dhe shqetësimit për një gërryerje të kontrolleve dhe ekuilibrave demokratike.

Autoritetet e Varshavës thanë se rreth një milion njerëz morën pjesë në tubimin më të madh të regjistruar në kryeqytet. Transmetuesi publik TVP, për të cilin vëzhguesit e pavarur të medias thonë se është bërë një zëdhënës i qeverisë nën sundimin e PiS, citoi policinë të thoshte se rreth 100,000 njerëz kishin dalë në rrugë.

Disa mbanin pankarta duke thënë ‘PiSexit’. Opozita shpreson që marshimi të nxisë votuesit të marrin pjesë në zgjedhje, duke i dhënë asaj një mundësi për të ecur përpara.

“Ndryshim i madh po vjen. Kjo është një shenjë e rilindjes së Polonisë,” tha kreu i PO Donald Tusk para turmave të mbledhura në një shesh qendror të Varshavës, shumë njerëz duke valëvitur flamujt polakë dhe të BE-së.

Tusk, një ish-president i Këshillit Evropian, ka thënë se PiS mund të synojë të nxjerrë Poloninë nga BE, diçka që partia e mohon dhe i ka cilësuar zgjedhjet si vendimtare për të drejtat e pakicave dhe të grave.

PiS, në pushtet që nga viti 2015, ka bërë fushatë me një zotim për t’i mbajtur emigrantët jashtë Polonisë, duke thënë se kjo është thelbësore për sigurinë kombëtare.