Vendosni fjalën kyçe....

Të shtëna masive në një qendër tregtare në SHBA, 8 viktima


Tetë persona u vranë dhe shtatë të tjerë u plagosën pasi një person i armatosur dhe i maskuar me veshje të zeza taktike,  doli nga makina e tij në një qendër tregtare në Teksas të shtunën dhe hapi zjarr në parking, para se të qëllohej për vdekje nga një oficer policie në vendngjarje, thanë zyrtarët.

Të shtënat masive vdekjeprurëse ndodhën në orën 15:36. në Allen Premium Outlets – rreth 30 minuta në veri të Dallasit – kur një person i armatosur doli nga një automjet dhe filloi të qëllonte, sipas policisë dhe pamjeve nga parking, shkruan NY Post.

Një oficer i cili shkoi në qendrën tregtare pasi iu përgjigj një telefonate pa lidhje me masakrën, dëgjoi të shtënatdhe më pas qëlloi për vdekje autorin e të shtënave, u tha gazetarëve shefi i policisë së Allen, Brian Harvey, në një konferencë shtypi.

Gjashtë viktima të sulmuesit u gjetën të vdekura në vendngjarje, ndërsa nëntë të tjerë u transportuan në spitalet e zonës për trajtim, dy prej të cilave vdiqën më vonë nga plagët e tyre, tha shefi i zjarrfikësve të Allen, Jonathan Boyd.

Policia nuk dha moshën e viktimave, por dëshmitarët thanë se mes viktimave ishin edhe fëmijë.

Tre viktima ndodhen në sallat e operacionit në gjendje kritike, shtoi Boyd.