Vendosni fjalën kyçe....

Pentagoni fillon rishpërndarjen ushtarake për të penguar Rusinë dhe Kinën – WSJ


Shtetet e Bashkuara do dërgojnë avionë sulmues A-10 në Lindjen e Mesme, duke zëvendësuar avionët më të përparuar të vendosur aktualisht në rajon, të cilët në vend të kësaj synon t’i vendosë në Evropë dhe Paqësor, raportoi të enjten Wall Street Journal.

Rivendosja, e cila pritet në prill, do të thotë se SHBA-ja do rezervojë avionë më të sofistikuar për të kundërshtuar kërcënimet e perceptuara nga Rusia dhe Kina. Avionët e vjetër A-10 konsiderohen nga Pentagoni si të mjaftueshëm për të mbrojtur interesat e SHBA-së në Lindjen e Mesme.

“Imperative është që të dërgohet avioni më i përshtatshëm në Paqësor për sfidat e kërcënimeve më të larta,” citoi WSJ të thoshte Gjenerali në pension i Forcave Ajrore të SHBA-së, Larry Stutzriem. SHBA-ja dhe disa nga aleatët e saj kanë shprehur shqetësimin për ekspansionizmin e mundshëm ushtarak kinez në rajonin e Paqësorit.

Uashingtoni e sheh Kinën si ‘kërcënimin e saj të shpejtë’, sipas dokumenteve të Rishikimit të Mbrojtjes Kombëtare të lëshuara nga Pentagoni vitin e kaluar – në mënyrë efektive që do të thotë se SHBA-ja e sheh kombin aziatik si një rival të ‘interesave dhe vlerave’ të tij, sipas Sekretarit të Mbrojtjes të SHBA-së, Lloyd Austin.

Rusia u përshkrua në të njëjtin dokument si një ‘kërcënim akut’. Avionët luftarakë amerikanë dhe rusë fluturojnë rregullisht mbi Siri, me Wall Street Journal që citon zyrtarët amerikanë që i kanë quajtur njësitë ruse ‘gjithnjë e më agresive’.

Skema e rishpërndarjes është pjesë e një plani më të madh të SHBA-së për të mbajtur një prani të vogël, por domethënëse të forcave detare dhe tokësore në Lindjen e Mesme, pavarësisht tërheqjes së saj ushtarake nga Afganistani në vitin 2021. Trupat amerikane kanë mbajtur lidhje me disa partnerë irakianë dhe sirianë në rajon pasi mbron bazat nga militantët e ISIS.

Avionët sulmues A-10, të cilët janë rreth 40 vjeçarë, nuk konsiderohen të mjaftueshëm për t’u marrë me teknologjinë e përparuar ushtarake të Kinës, por ruajnë dobinë kundër forcave tokësore ose grupeve të milicisë në Lindjen e Mesme, raportoi Ëall Street Journal.