Vendosni fjalën kyçe....

Presidenti i shtetit të BE-së thirrje vendeve perëndimore për unitet kundër Rusisë e Kinës


Presidenti çek Petr Pavel ka paralajmëruar vendet e BE-së kundër besimit të tepruar dhe konkurrencës me njëri-tjetrin, dhe në vend të kësaj u kërkoi të paraqesin një front të bashkuar kundër Rusisë dhe Kinës.

Duke folur të martën në një debat të organizuar nga Këshilli Gjerman për Marrëdhëniet me Jashtë, udhëheqësi çek u bëri thirrje shteteve të BE-së që t’u përmbahen ‘vlerave perëndimore’ dhe t’i japin përparësi bashkëpunimit dhe unitetit, jo vetëm për të kundërshtuar Moskën, por edhe për të kundërshtuar ndikimin në rritje të Pekinit.

Pavel, një Gjeneral në pension i cili më parë shërbeu si shef i Komitetit Ushtarak të NATO-s, gjithashtu mbrojti mbështetjen e vazhdueshme për Ukrainën në konfliktin e saj me Rusinë dhe pretendoi se ky vit do të jetë vendimtar në përcaktimin e rezultatit të armiqësive.

Pavel parashikoi se as Rusia dhe as Ukraina nuk do kenë kapacitet për ofensiva të mëtejshme pas vitit 2023, kjo është arsyeja pse ai beson se furnizimi i shpejtë i armëve për forcat ukrainase është në interesin e Evropës.

Megjithatë, udhëheqësi çek pranoi në një intervistë me gazetën gjermane të lajmeve Suddeutsche Zeitung se vendi i tij ka varfëruar aftësitë e tij për të furnizuar Kievin me armë.

“Republika Çeke e ndihmoi Ukrainën me furnizimin me armë sa më mirë që mundi, por ajo nuk ka më kapacitet për ta bërë këtë”, tha presidenti.

Pavel pretendoi se Republika Çeke ka ende disa aftësi në fushën e mbrojtjes ajrore dhe prodhimin e municioneve.

Megjithatë, ai vuri në dukje se kjo e fundit është bërë problematike për shkak të mungesës së fuqisë punëtore dhe sugjeroi se një zgjidhje mund të ishte ftimi i punëtorëve nga Ukraina për të punuar në fabrika.