Vendosni fjalën kyçe....

Tre të dënuar për vrasjen e reperit XXXTentacion


Tre burra janë shpallur fajtorë për vrasje të shkallës së parë për vrasjen e reperit nga Florida, XXXTentacion, i cili u qëllua për vdekje gjatë një grabitjeje në vitin 2018. Një i dyshuar i katërt e pranoi më parë rolin e tij në komplot, por nuk është dënuar.

Pas takimit për ditën e tetë të diskutimeve të hënën, një juri ktheu vendimet fajësuese për Trayvon Newsome, 24 vjeç, Dedrick Williams, 26 vjeç dhe Michael Boatwright, 28 vjeç, duke i gjetur të tre përgjegjës për grabitjen e armatosur dhe vrasjen e reperit 2-vjeçar, emri i vërtetë i të cilit ishte Jahseh Onfroy.

Onfroy u qëllua për vdekje pranë një tregtari të motoçikletave dhe varkave të Floridës së Jugut në qershor 2018, me dy sulmues të maskuar që shiheshin në videon e vëzhgimit duke qëlluar mbi artistin përpara se ta grabitnin për një çantë Louis Vuitton me vlerë 50,000 dollarë.

Ata u nisën me shpejtësi me një fuoristradë me dy të dyshuar të tjerë, me Boatwright që besohet se ishte sulmuesi kryesor së bashku me Newsome, ndërsa Williams dhe një burrë tjetër, Robert Allen, mbetën në automjet.

Allen e kishte pranuar tashmë fajin për vrasje të shkallës së dytë vitin e kaluar, pasi kishte bashkëpunuar me prokurorët, madje duke dëshmuar kundër të pandehurve të tjerë, por ende nuk është dënuar.

Sipas ligjit të Floridas, vrasja e shkallës së parë mbart një dënim minimal me burgim të përjetshëm, me dënimin me vdekje të rezervuar për shkelësit më të rëndë, që do të thotë se tre burrat e dënuar të hënën ka të ngjarë të kalojnë pjesën tjetër të jetës në paraburgim.

Dënimi i tyre është caktuar për datën 6 prill, ndonëse duke pasur parasysh kërkesat ligjore, është vetëm një formalitet. Allen mund të përballet me 25 vjet deri në burgim të përjetshëm për rolin e tij në vrasje, por mbetet për t’u parë nëse ndihma e tij do çojë në një dënim më të vogël.

Gjatë gjyqit, avokatët mbrojtës vunë në pyetje gjithashtu hetimin e policisë për të shtënat, duke akuzuar detektivët për injorimin e të dyshuarve të tjerë të mundshëm, duke përfshirë reperin kanadez Drake, me të cilin Onfroy kishte një grindje të vazhdueshme në internet. Prokurorët, megjithatë, këmbëngulën se provat e tyre kundër katër burrave ishin dërrmuese.