Vendosni fjalën kyçe....

Ministri izraelit thotë se ‘nuk ka gjë të tillë’ si populli palestinez


 

Nuk ka gjë të tillë si histori apo kulturë palestineze, dhe nuk ka diçka të tillë si popull palestinez, ka pohuar ministri izraelit i Financave Bezalel Smotrich.

Ministri, i cili është i ngarkuar me administrimin e Bregut Perëndimor të pushtuar, i bëri komentet të dielën gjatë një vizite në Francë.

Smotrich po fliste në një ngjarje përkujtimore në përkujtim të Jacques Kupfer, një sionist i shquar dhe aktivist i Partisë Likud të krahut të djathtë, i cili vdiq në vitin 2021.

Ministri mbajti fjalimin e tij ndërsa qëndronte në një foltore të veshur me një flamur që përshkruante një variant të tillë – Harta e quajtur ‘Izraeli i Madh’ që duket se përfshin Bregun Perëndimor, Jerusalemin Lindor, Gazën dhe Jordaninë.

“A ka histori apo kulturë palestineze? Nuk ka asnjë. Nuk ka gjë të tillë si popull palestinez”, tha politikani, duke marrë duartrokitje nga publiku.

“Populli Palestinez është një shpikje që është më pak se 100 vjet e vjetër.”

Smotrich, tha gjithashtu se ishte një palestinez i vërtetë, ndërsa e përshkroi gjyshin e tij të ndjerë si një ‘jerusalemas të brezit të 13-të dhe një ‘palestinez të vërtetë’.

Vërejtjet e diskutueshme tërhoqën zemërimin e zyrtarëve palestinezë, të cilët i dënuan ato si ‘raciste’ dhe ‘ekstremistë’.

Ministria e Jashtme e Palestinës dënoi mohimin e Smotrich për ekzistencën e palestinezëve, duke deklaruar se deklarata të tilla ‘nxisin një mjedis që provokon ekstremizmin dhe terrorizmin hebre kundër popullit tonë’.