Vendosni fjalën kyçe....

Rosa Parks, ikona e lëvizjes për të drejtat civile në SHBA


Në vitin 1955 në SHBA, stacionet radiofonike luanin gjatë gjithë orës hitin e Bill Haley “Rock Around the Clock”, komedinë romantike të Billy Wilder “The Seven Year Itch” me Marilyn Monroe u shfaq premierë në Nju Jork dhe seriali perëndimor “Gunsmoke”. Ishte gjithashtu viti kur lindën të famshmit e ardhshëm Bill Gates, Bruce Willis dhe Whoopi Goldberg.

Dhe ishte viti kur dy burra të bardhë vranë brutalisht 14-vjeçarin Emmett Till, i cili ishte me ngjyrë, në Misisipi.

Ngjarja u pa si një katalizator për lëvizjen në zhvillim të të drejtave civile, pasi protestat pasuan lirimin e vrasësve në gjykatë.

Pothuajse në të njëjtën kohë, një grua afrikano-amerikane e quajtur Rosa Parks u arrestua, duke shkaktuar një fushatë proteste që do të hynte në histori si bojkoti i autobusëve në Montgomery – një tjetër moment kyç në lëvizjen për të drejtat civile.

Ndërkohë ndarja racore ishte e përhapur në jug.

Kishte shkolla të veçanta, stola parku dhe madje edhe burime uji për zezakët dhe të bardhët.

Kishte rregulla edhe për transportin publik. Njerëzit e bardhë uleshin në pjesën e përparme të autobusit, njerëzit e zinj duhej të uleshin në pjesën e pasme; ata ndonjëherë toleroheshin të uleshin në sediljet e mesme, me kusht që të ngriheshin kur pasagjerët e bardhë donin të uleshin.

Zezakët duhej të hipnin në autobus nga dera e përparme për të paguar shoferin, por më pas duhej të zbrisnin përsëri dhe të ecnin në pjesën e pasme të automjetit përpara se të hipnin përsëri.

Më 1 dhjetor 1955, Rosa Parks, e cila punonte si rrobaqepëse në një dyqan në Montgomery, Alabama, hipi në një autobus të qytetit pas punës dhe zuri një vend. Ajo ishte 42 vjeçe, e martuar dhe aktive në Shoqatën Kombëtare për Përparimin e Njerëzve me Ngjyrë (NAACP).

Kur Parks iu tha të ngrihej dhe t’ia linte vendin një pasagjeri të bardhë, ajo refuzoi. Shoferi i autobusit kërcënoi se do të thërriste policinë dhe do ta arrestonin, por ajo u përgjigj: “Mund ta bëni këtë” dhe mbeti ulur. Policia erdhi dhe e arrestoi.

Pas arrestimit të Parkut, Këshilli Politik i Grave në Montgomery, bëri thirrje për një bojkot, duke u kërkuar njerëzve në komunitetin e zi të shmangin marrjen e autobusit të qytetit të hënën e ardhshme, ditën në të cilën ishte caktuar gjyqi i Rosa Parks, dhe të ecin në këmbë ose merrni një taksi në vend të kësaj – shumica e njerëzve ia vunë veshin kësaj thirrjeje.

Rosa Parks u gjobit me 14 dollarë (13 euro), përfshirë shpenzimet gjyqësore, për “sjellje të çrregullt” dhe shkelje të ligjeve të ndarjes.

Bojkoti i autobusëve, i cili u koordinua nga një pastor ende relativisht i ri në Montgomery, Martin Luther King, i cili ishte vetëm në mesin e të 20-ave në atë kohë, vazhdoi.

Roli i tij drejtues i mblodhi atij armiq. Ai i mbijetoi dy sulmeve me bomba, por nuk u pengua të predikonte rezistencën jo të dhunshme.

Bojkoti përfundoi më 13 nëntor 1956, pasi Gjykata e Lartë e SHBA vendosi se ligjet e ndarjes së autobusëve në Alabama ishin jokushtetuese. Ishte një sukses i madh për lëvizjen për të drejtat civile, duke treguar se protesta jo e dhunshme, kundër të gjitha gjasave, mund të funksiononte.

Përvoja formoi gjithashtu Martin Luther King, i cili u bë kryetar i Konferencës së Udhëheqjes së Krishterë Jugore (SCLC), një organizatë për të drejtat civile që doli nga bojkoti i autobusëve.

Grupi nisi Marshimin në Uashington për Punë dhe Liri në vitin 1963, ku King mbajti fjalimin e tij të famshëm “Unë kam një ëndërr” para më shumë se 200,000 njerëzve.

‘Bëjeni këtë botë një vend më të mirë për të gjithë njerëzit’

Rosa Parks nuk ishte gruaja e parë që mbrojti vendin e saj në autobus dhe vendin e saj në shoqëri.

Por fakti që ajo ishte një grua e rritur, e martuar, nuk kishte të dhëna në polici dhe ishte e përfshirë në AKKSHP, ku ishte vullnetare si sekretare, e bëri rastin e saj një precedent. Ajo e dinte se çfarë po bënte dhe ishte e përgatitur për pasojat e veprimit të saj, e vendosur të bënte atë që mundi për ta “bërë këtë botë një vend më të mirë për të gjithë njerëzit që të gëzojnë lirinë”.

Me sa mbaj mend, e dija se diçka nuk shkonte me mënyrën tonë të jetesës kur njerëzit mund të keqtrajtoheshin për shkak të ngjyrës së lëkurës së tyre,” tha ajo në një takim të NAACP në 1956.

Vendimi për të mos hequr dorë nga vendi i saj në autobus ishte një pasojë logjike. “Njerëzit gjithmonë thonë se nuk e kam hequr vendin sepse isha e lodhur, por kjo nuk është e vërtetë. Nuk isha e lodhur fizikisht, ose jo më e lodhur se zakonisht në fund të një dite pune,” ajo më vonë. ka shkruar në autobiografinë e saj, “Historia ime”.

“Unë nuk isha e moshuar, edhe pse disa njerëz më kanë një imazh të vjetër në atë kohë. Unë isha dyzet e dy vjeç. Jo, nga e vetmja gjë që isha lodhur, ishte se po dorëzohesha.”

Një rezultat i menjëhershëm i aktit të saj të kundërshtimit ishte se ajo humbi punën dhe filloi të merrte kërcënime me vdekje. Meqenëse nuk ndihej më e sigurt në Montgomery, ajo dhe burri i saj shkuan në Detroit për të jetuar me vëllain e Parks.

Parks gjeti punë si rrobaqepëse dhe vazhdoi të luftonte për të drejtat dhe liritë civile. Dhe nga viti 1965 deri sa doli në pension, ajo punoi si sekretare për John Conyers, një kongresmen afrikano-amerikan.

Në vitin 1998, shtete të ndryshme të SHBA prezantuan Ditët e Rosa Parks – disa në 1 dhjetor, përvjetorin e arrestimit të saj, të tjera më 4 shkurt, ditëlindjen e saj.

Kur shtëpia e saj në Detroit ishte planifikuar të prishej në vitin 2016, mbesa e saj e bleu atë dhe kërkoi Ryan Menoza, një artist amerikan, ta çmontonte dhe ta rindërtonte në Berlin.

Dy vjet më vonë, ajo u kthye në SHBA dhe në vitin 2020, ajo u rimontua sërish, këtë herë në truallin e një pallati mbretëror në Napoli, Itali.

Rosa Parks vdiq në vitin 2005 në moshën 92-vjeçare. Ajo ishte gjithashtu gruaja e parë me ngjyrë amerikane që u nderua me një statujë në Kapitol.

 

VINI RE: Ky material është marrë nga DW