Vendosni fjalën kyçe....

Raportohet për 3 viktima pas përmbysjes së gomones me emigrantë në Kanalin Anglez


Të paktën tre persona raportohet se kanë humbur jetën pasi një gomone me emigrantë hasi në vështirësi duke kaluar Kanalin Anglez në orët e para të mëngjesit të sotëm.

BBC raporton se 43 njerëz ishin shpëtuar nga ekipet e shpëtimit, me më shumë se 30 prej tyre kishin qenë në ujin e akullt.

Një operacion i madh kërkimi dhe shpëtimi u zhvillua në ujërat midis Kentit dhe Francës në kushte ngrirjeje.

Sekretarja e Brendshme Suella Braverman reagoi për ngjarjen duke thënë: “Jam në dijeni të një incidenti shqetësues në Kanal këtë mëngjes dhe jam duke u përditësuar vazhdimisht ndërsa agjencitë përgjigjen dhe urgjentisht përcaktojnë faktet e plota.”

Korrespondenti politik i BBC-së, Nick Eardley, tha se numri i vdekjeve mund të rritet më tej.

Roja bregdetare e Mbretërisë së Bashkuar, Marina Franceze dhe një ambulancë ajrore u dërguan të gjithë për të ndihmuar në operacionin e shpëtimit.