Vendosni fjalën kyçe....

Gomonia me emigrantë përmbyset në Kanalin Anglez, dyshohet se ka viktima


Një gomone me mbi 30 emigrantë është fundosur në Kanalin Anglez gjatë orëve të mëngjesit të sotëm.

Sipas BBC, një operacion i madh shpëtimi po zhvillohet në këto momente ndërsa frika se nga ky incident ka viktima është e madhe.

Reporteri i BBC-së Simon Jones tha se u kuptua se kishte të vdekur, por autoritetet nuk i kanë konfirmuar ato.

Operacioni i madh i kërkim-shpëtimit u nis në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar në kushte ngrirjeje pas raportimeve për një incident rreth orës 03:40 të mëngjesit. Rojet bregdetare, marina franceze dhe një ambulancë ajrore u dërguan në ndihmë. Një anije peshkimi, e cila ishte gjithashtu në zonë, ndihmoi në operacionin e shpëtimit, po ashtu dhe helikopterë të rojes bregdetare nga Lydd dhe Lee on Solent.

Shërbimi i Ambulancës në Bregun Juglindor tha se u thirr pas raportimeve të incidentit dhe dërgoi ekuipazhe në Dover, në Kent, për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit.

Qeveria tha se ishte në dijeni të incidentit dhe agjencitë po mbështesnin operacionin.

Një zëdhënës i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar tha: “Ne jemi në dijeni të një incidenti në ujërat e MB dhe të gjitha agjencitë përkatëse po mbështesin një përgjigje të koordinuar. Detaje të mëtejshme do të jepen në kohën e duhur.”

Incidenti ndodhi disa orë pasi kryeministri  britanik Rishi Sunak premtoi të aplikojë ligje të reja për të ndaluar imigracionin e paligjshëm.