Vendosni fjalën kyçe....

Hezbollahu mesazh Iranit: Do luftojmë të vetëm nëse do ketë luftë me Izraelin


Me aleatin e Hamasit nën sulm në Gaza, kreu i Forcave Quds të Iranit vizitoi Bejrutin në shkurt për të diskutuar rrezikun e paraqitur nëse Izraeli synon më pas Hezbollahun e Libanit, një ofensivë që mund të dëmtojë rëndë partnerin kryesor rajonal të Teheranit thanë disa burime.

Në Bejrut, shefi i Forcave Quds, Esmail Qaani u takua me kreun e Hezbollahut, Sayyed Hassan Nasrallah, thanë burimet, të paktën për herë të tretë që nga 7 tetori i sulmeve vdekjeprurës të Hamasit në jug të Izraelit dhe kundërsulmit shkatërrues hakmarrës të Izraelit në Gaza.

Biseda u kthye në mundësinë e një ofensive të plotë izraelite në veri të saj, në Liban, thanë burimet. Përveç dëmtimit të grupit islamik shiit, një përshkallëzim i tillë mund të ushtrojë presion ndaj Iranit që të reagojë më me forcë sesa ka bërë deri më tani që nga tetori. 7, thanë tre nga burimet iraniane brenda rrethit të brendshëm të pushtetit.

Gjatë pesë muajve të fundit, Hezbollahu, një armik i betuar i Izraelit, ka treguar mbështetje për Hamasin në formën e breshërive të kufizuara të raketave të lëshuara përtej kufirit verior të Izraelit.

Në takimin e paraportuar më parë, Nasrallah e siguroi Qaanin se nuk donte që Irani të përfshihej në një luftë me Izraelin ose Shtetet e Bashkuara dhe se Hezbollahu do luftonte i vetëm, thanë të gjitha burimet.

“Kjo është lufta jonë,” i tha Nasrallah Qaanit, tha një burim iranian me njohuri për diskutimet.

Të kalibruar për të shmangur një përshkallëzim të madh, përleshjet në Liban megjithatë kanë shtyrë dhjetëra mijëra njerëz nga shtëpitë e tyre në të dyja anët e kufirit. Sulmet izraelite kanë vrarë më shumë se 200 luftëtarë të Hezbollahut dhe rreth 50 civilë në Liban, ndërsa sulmet nga Libani në Izrael kanë vrarë një duzinë ushtarë izraelitë dhe gjashtë civilë.

Ditët e fundit, kundërsulmet e Izraelit janë rritur në intensitet dhe shtrirje, duke nxitur frikën se dhuna mund të dalë jashtë kontrollit edhe nëse negociatorët arrijnë një mashtrim të përkohshëm në Gaza.

Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant tregoi në shkurt se Izraeli planifikoi të rrisë sulmet për të larguar me vendosmëri luftëtarët e Hezbollahut nga kufiri në rast të një armëpushimi në Gaza, megjithëse ai e la të hapur derën për diplomacinë.

Në vitin 2006, Izraeli zhvilloi një luftë të shkurtër por intensive ajrore dhe tokësore me Hezbollahun që ishte shkatërruese për Libanin.

Burimet izraelite të sigurisë kanë thënë më parë se Izraeli nuk ka kërkuar ndonjë përhapje të armiqësive, por kanë shtuar se vendi është i përgatitur të luftojë në fronte të reja nëse është e nevojshme. Një luftë gjithëpërfshirëse në kufirin e saj verior do zgjeronte burimet ushtarake të Izraelit.

Irani dhe Hezbollahu janë të vetëdijshëm për rreziqet e mëdha të një lufte më të gjerë në Liban, thanë dy nga burimet e lidhura me pikëpamjet e qeverisë në Teheran, duke përfshirë rrezikun që mund të përhapet dhe të çojë në sulme ndaj instalimeve bërthamore të Iranit.

Shtetet e Bashkuara. e rendit Iranin si një shtet sponsorizues të terrorizmit dhe ka kërkuar prej vitesh të frenojë programin bërthamor të Teheranit. Izraeli e ka konsideruar prej kohësh Iranin një kërcënim ekzistencial. Irani mohon se po kërkon një armë bërthamore.

Për këtë histori, Reuters foli me katër burime iraniane dhe dy rajonale, së bashku me një burim libanez që konfirmoi shtyrjen e takimit. Dy burime amerikane dhe një burim izraelit thanë se Irani dëshironte të shmangte goditjen nga një luftë Izrael-Hezbollah. Të gjithë kërkuan të mbeteshin anonimë.

Shtetet e Bashkuara. Departamenti i Shtetit, qeveria e Izraelit, Teherani dhe Hezbollahu nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Takimi i Bejrutit thekson tendosjen në strategjinë e Iranit për të shmangur përshkallëzimin e madh në rajon, ndërsa projekton forcë dhe mbështetje për Gazën në të gjithë Lindjen e Mesme përmes grupeve të armatosura aleate në Irak, Siri dhe Jemen, thanë analistët.

Qaani dhe Nasrallah “duan të izolojnë më tej Iranin nga pasojat e mbështetjes së një sërë aktorësh përfaqësues në të gjithë Lindjen e Mesme.”, tha Jon Alterman i Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare të Uashingtonit, duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me takimin.

Ndoshta sepse ata vlerësojnë se mundësia e veprimit ushtarak në Liban po rritet dhe nuk po zvogëlohet.

Tashmë, ndikimi i ushqyer me kujdes i Teheranit në rajon po kufizohet, duke përfshirë ofensivën e Izraelit kundër Hamasit së bashku me mbrojtjen e mundshme SHBA-Arabo Saudite dhe marrëveshjet e normalizimit Izrael-Arabi Saudite, si dhe paralajmërin e SHBA-së se Irani nuk duhet të përfshihet në konfliktin Hamas-Izrael.