Vendosni fjalën kyçe....

Dokumentari i Harry e Meghan, një shfaqje viktimizimi që shastis shikuesit – Media


Nga Daniel Stewart

Nuk flitet për asgjë tjetër, dokumentari i Harry-t dhe Meghan-it ka monopolizuar rrjetet sociale për të gjithë ndjekësit, të cilët të shtangur po shohin sesi çifti tregon historinë e tyre.

Duka dhe Dukesha e Sussex vendosën të thyejnë heshtjen dhe të regjistrojnë një dokumentar për të treguar të vërtetën e tyre, realitetin e historisë së tyre, por e vërteta është se kritika është mbizotëruese në opinionet e shikuesve të kësaj hapësire.

Edhe pse në dokumentar mund të shihet ana personale e protagonistëve, pjesa më e madhe e formatit bazohet në një gjë: ‘Ngacmimet’ e shtypit ndaj çiftit dhe gjithashtu, ‘përçmimi’ me të cilin ata janë trajtuar nga shumë anëtarë të familjes së Harry-t.

Një viktimë që ka përfunduar duke e neveritur shikuesin, i cili, i habitur, sheh se si dy persona që kanë qenë anëtarë të familjes mbretërore britanike nuk bëjnë gjë tjetër veçse ekspozojnë një ankesë të vazhdueshme për trajtimin që kanë marrë prej vitesh.

Përveç kësaj, në dokumentar Harry bën gabimin – sipas publikun – duke krahasuar gruan e tij me nënën e tij, Dianën e Uellsit. Kjo është një tjetër nga kritikat që ka marrë dokumentari, përfshirë edhe refuzimin nga ndjekësit e tij, pasi historia që ka jetuar Princesha e Popullit nuk i ngjan aspak asaj që kanë jetuar ata.

Djali i mbretit Charles siguron se Meghan la gjithçka për të dhe, vite më vonë, iu desh të tërhiqej nga institucioni të cilit i përkiste për të, për të ruajtur dashurinë, për të mbrojtur familjen e tij. Qortime të vazhdueshme ndaj familjes së tij dhe mediave se janë ‘mbushje për top’ për tabloidet ndërkombëtare, nuk pushojnë gjatë gjithë dokumentarit.

Gjatë gjithë intervistave që të dy kanë dhënë vitet e fundit në të cilat kanë bërë të qartë pse kishin vendosur të ndaheshin nga pjesa tjetër e familjes komentohej edhe sjellja e shtypit me ta, por e vërteta është se në dokumentar ata kanë dashur të ekspozojnë një viktimë që, apriori, nuk është blerë nga shumica e shikuesve që e kanë parë projektin.

VINI RE: Ky material është pronësi intektuale e MSN