Vendosni fjalën kyçe....

‘Përplasje’ me presidentin Zelensky? Paralajmërohet komandanti i ushtrisë ukrainase – FT


Komandantit të lartë ushtarak të Ukrainës, Gjeneralit Valery Zaluzhny, i është thënë që të ulë edhe më shumë profilin e tij publik, pas thashethemeve për tensione mes tij dhe presidentit Vladimir Zelensky, raportoi të premten Financial Times, duke cituar persona të njohur me këtë çështje.

Raporti theksonte se dyshimet për një konflikt të mundshëm ‘janë përhapur muajt e fundit’.

“Të dy këmbëngulin se ky është dezinformim rus që synon të nxisë tensionin brenda udhëheqjes së Kievit. Por njerëzit e njohur me situatën thanë se Zaluzhny-t i ishte kërkuar të ulte

profilin e tij publik.” – tha gazeta.

Zaluzhny është ndër zyrtarët më të lartë ukrainas që kanë marrë vëmendje të konsiderueshme mediatike muajt e fundit, duke përfshirë një paraqitje në kopertinën e revistës ‘Time’ në shtator. Gazeta gjermane ‘Bild’ madje e përshkroi Zaluzhny në gusht si pasardhësin e mundshëm të Zelensky-t.

Media vendase RBK Ukraine raportoi në korrik për një konflikt midis presidentit dhe gjeneralit mbi interpretimin e rregulloreve të ligjit ushtarak. Megjithatë, burime nga Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës hodhën poshtë tensionet në atë kohë.

Uebfaqja ukrainase e lajmeve Telegraf citoi burime në gusht të kenë thënë se zyra e Zelensky po planifikonte të largonte Zaluzhny nga posti i tij. Megjithatë, Zelensky më vonë i hodhi poshtë raportet, duke thënë se ai nuk kishte ndërmend të ricaktonte gjeneralin në tjetër detyrë.