Vendosni fjalën kyçe....

Princi i Kurorës Saudite dhe Roman Abramovich luajtën rol kyç në shkëmbimin e të burgosurve Rusi-Ukrainë


Princi i kurorës së Arabisë Saudite, oligarku rus Roman Abramovich dhe një negociator i lartë ukrainas luajtën rol kyç në bisedimet mujore që çuan në lirimin e më shumë se 250 të burgosurve nga Rusia dhe Ukraina këtë javë në një marrëveshje më të gjerë që përfshin Turqinë, sipas SHBA-së, zyrtarëve ukrainas e sauditë dhe personave të tjerë të tjerë të njohur me negociatat.

Abramovich shoqëroi personalisht 10 të burgosur, duke përfshirë të burgosur britanikë dhe amerikanë të kapur nga Rusia në Ukrainë, në një avion privat që i çoi në Riad, Arabia Saudite, nga Rusia në fillim të kësaj jave, thanë zyrtarët sauditë. Njerëz të tjerë të njohur me situatën konfirmuan përfshirjen e zotit Abramovich në operacion.

Fluturimi ishte një aspekt i një marrëveshjeje të gjerë diplomatike që çoi në lirimin e më shumë se 200 ukrainasve, duke përfshirë disa që u dërguan në Turqi, së bashku me 55 rusë dhe një politikan ukrainas pro-Kremlinit, të cilët u kthyen në Rusi. Lirimi përfshinte ushtarë të përfshirë në një rrethim mujor në qytetin e Mariupolit, që u bë një simbol i rezistencës ukrainase.

Kasti i pazakontë i personazheve të përfshirë në marrëveshje tregon se si Ukraina po arrin përtej partnerëve të saj tradicionalë për të siguruar përparime diplomatike ndërsa forcat ukrainase po arrijnë suksese kundër Rusisë në fushën e betejës.

Përfshirja e Arabisë Saudite ishte ndoshta aspekti më befasues i shkëmbimit, i cili u ndërmjetësua gjithashtu nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan. Deri në negociatat e të burgosurve, Mbretëria Saudite luajti pak rol diplomatik rreth luftës Rusi-Ukrainë, pasi Princi i Kurorës Mohammed bin Salman është afruar më shumë me Rusinë vitet e fundit.

“Qëllimi ynë është të shpëtojmë njerëzit dhe na duhej një vend i fortë dhe i pavarur me ndikim mbi fqinjin tonë verior.” – tha Rustem Umerov, një negociator ukrainas i cili ishte i përfshirë në shkëmbimin e të burgosurve.

“Ne ndamë rreziqet duke ndarë gjurmët. Për robërit e huaj, ne bashkëpunuam me Arabinë Saudite, dhe robërit ukrainas, bashkëpunuam me Turqinë.”

Princi Mohammed këtë vit ka kundërshtuar presionin amerikan për të prodhuar më shumë naftë, duke rritur çmimet e energjisë dhe duke ndihmuar Rusinë të financojë sulmin e saj ndaj Ukrainës. Princi Mohammed vetëm tani po rishfaqet pas vitesh izolimi ndërkombëtar pas vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi nga agjentët e qeverisë saudite në vitin 2018.

Përfshirja në diplomaci rreth luftës nuk do të thotë se princi po tërhiqet nga mbështetja e tij për Rusinë. Njerëz të njohur me mënyrën e të menduarit të qeverisë thonë se ai i përdori bisedimet për të rehabilituar imazhin e tij ndërkombëtar.

Roman Abramovich, ish-pronari i klubit anglez të futbollit Chelsea, ka vepruar si një kanal mbrapa mes Rusisë dhe Ukrainës që në ditët e para të luftës, duke u paraqitur gjatë negociatave të paqes në Stamboll dhe duke ndihmuar për të negociuar një marrëveshje në korrik që zhbllokoi grurin e Ukrainës në Detin e Zi. eksportet, sipas zyrtarëve dhe të tjerëve të njohur me bisedimet. Ai gjithashtu luajti një rol qendror në negociatat për të burgosurit, tha Umerov.

“Ai lehtësoi të gjitha çështjet e shkëmbimit të të burgosurve të luftës me zyrtarët rusë, duke përfshirë agjenci dhe ministri të ndryshme dhe ndihmoi në përpjekjet për lirimin e tyre.” – tha Umerov, i cili është i dërguari special i presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Roli i Arabisë Saudite në shkëmbimin e të burgosurve rezultoi nga kontakti midis zyrtarëve ukrainas dhe sauditë në mars të këtij viti, sipas zyrtarëve sauditë dhe amerikanë. Umerov fluturoi për në Mbretërinë Saudite në mars dhe u takua atë muaj me zyrtarë sauditë, përfshirë ministrin e Jashtëm të mbretërisë, thanë zyrtarët.

Në atë kohë, Princi Mohammed i pa bisedimet si një mundësi për të treguar ndikimin e tij në skenën botërore dhe për të larguar vendet rivale, si Katari, që mund të kishin luajtur një rol ndërmjetësues në konflikt, thanë zyrtarët sauditë.

Gjatë gjithë luftës, Turqia, prej kohësh një rival saudit, ka qenë një ndërmjetës kyç në negociatat midis Rusisë dhe Ukrainës. Turqia ka pritur dy raunde të negociatave të pasuksesshme të paqes dhe ka ndihmuar ndërmjetësimin e marrëveshjes së grurit të nënshkruar në Stamboll në korrik.

Turqia gjithashtu u përpoq pa sukses për të negociuar evakuimin e luftëtarëve nga Mariupol gjatë rrethimit rus të fabrikës Azovstal Steel në prill dhe maj. Ushtarët që mbronin fabrikën, përfshinin shumë anëtarë të Batalionit Azov, i cili ka qenë një objektiv i propagandës ruse rreth luftës për shkak të përfshirjes së aktivistëve të ekstremit të djathtë në radhët e tij. Rrethimi përfundoi më 16 maj kur qindra luftëtarë u kapën nga Rusia.

Zyrtarët sauditë dhe rusë qëndruan në kontakt gjatë muajve në vijim, duke negociuar drejt një marrëveshjeje të mundshme. Princi Mohammed ishte i përfshirë personalisht në negociata, thanë zyrtarët sauditë dhe amerikanë.

Sipas njerëzve të njohur me negociatat, Abramovich luajti një rol si një kanal prapa në Rusi, duke shfrytëzuar marrëdhëniet e tij personale si me presidentin rus Putin, ashtu edhe me princin e kurorës. Oligarku rus vizitoi Arabinë Saudite në gusht dhe u takua me princin e kurorës. Ndërsa bisedimet po përparonin, Umerov diskutoi shkëmbimin e të burgosurve me princin e kurorës në Riad të martën, tha një zyrtar amerikan.

Zyrtarët ukrainas thanë se fillimisht kërkuan lirimin e një grupi prej 50 robërish lufte, por përmes diplomacisë arritën një marrëveshje për më shumë.

“Operacioni është gatuar për një kohë shumë të gjatë.” – tha Umerov për marrëveshjen. “Derisa personi i fundit kaloi kufirin, kishte një tension kaq të madh.”

Arabia Saudite ishte e para që zbuloi shkëmbimin e të burgosurve të mërkurën, duke njoftuar se 10 shtetas të huaj kishin fluturuar në Riad nga Rusia. Zyrtarët sauditë njoftuan Ambasadën e SHBA-së në Riad se dy amerikanë ishin në aeroplan. Zëvendësministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, Saud al-Sati, një ish-ambasador në Rusi, gjithashtu luajti një rol kyç në bisedime dhe shoqëroi të arrestuarit e liruar në aeroplan, thanë zyrtarët sauditë dhe amerikanë.

Të huajt përfshinin tre burra, dy britanikë dhe një maroken, të cilët ishin dënuar me vdekje në qershor nga një gjykatë e kontrolluar nga separatistët pro-rusë në Ukrainë pasi u kapën në Mariupol, konfirmuan zyrtarët britanikë. Një tjetër britanik vdiq në paraburgim. Burrat ishin mes mijëra njerëzve që iu bashkuan legjionit të huaj të Ukrainës për të ndihmuar vendin të luftonte pushtimin rus këtë vit.

Gjithashtu mes tyre ishin dy burra nga Alabama, SHBA, Andy Huynh dhe Alex Drueke, veteranë ushtarakë amerikanë që iu bashkuan forcave të armatosura të Ukrainës në betejën kundër Rusisë, tha Kongresmeni amerikan Robert Aderholt (R.-Ala.).

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e WSJ