Vendosni fjalën kyçe....

Ish-ministri i drejtësisë në Kinë dënohet me vdekje, u gjet fajtor për ryshfet dhe abuzim me pushtetin


Ish-zyrtari i lartë kinez Fu Zhenghua të enjten u dënua me vdekje me shtyrje për dy vite pasi u gjet fajtor në akuzat për ryshfet me vlerë më shumë se 117 milionë juanë (16.76 milionë dollarë amerikanë) dhe për shkelje të ligjit për përfitime personale.

Gjykata e Ndërmjetme Popullore e Changchun në provincën Jilin të Kinës verilindore përcaktoi se Fu, ish-zëvendëskryetari i Komitetit për Çështjet Sociale dhe Juridike të Komitetit Kombëtar të Konferencës Konsultative Politike të Popullit Kinez, mori ryshfet duke abuzuar me pushtetin në poste të ndryshme që mbante midis vitit 2005 dhe 2021, raporton Xinhua.

Gjykata zbuloi gjithashtu se Fu, kur punonte si kreu i Byrosë Komunale të Sigurisë Publike të Pekinit nga viti 2014 deri në 2015, mbrojti vëllain e tij më të vogël, i cili dyshohej për krime të rënda nga hetimi dhe ndjekja penale.

Fu u privua nga të drejtat e tij politike për jetën dhe të gjitha pasuritë e tij personale u konfiskuan, tha gjykata.

Shuma e ryshfeteve që kishte marrë Fu ishte masive dhe krimet e tij shkaktuan një humbje të rëndë për interesat e shtetit dhe popullit, tha gjykata. Megjithatë, u dha një dënim i butë, duke pasur parasysh se Fu kishte pranuar krimet e tij dhe kishte treguar pendim dhe kishte qenë bashkëpunues në kthimin e fitimeve të tij të paligjshme.

Pas afatit prej dy vitesh për dënimin e tij me vdekje, dënimi i Fu mund t’i zëvendësohet me burgim të përjetshëm në përputhje me ligjin, por nuk do t’i jepet asnjë reduktim ose lirim me kusht, tha gjykata.