Vendosni fjalën kyçe....

Sekretari amerikan Blinken gjen shkakun për krizën e Sri Lankës: Fajin e ka Rusia


Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken pretendoi të dielën se ‘agresioni rus’ në Ukrainë mund të ketë qenë pjesërisht fajtor për trazirat në Sri Lanka.

Kombi ishull ka qenë në një gjendje trazirash prej disa muajsh, për shkak të çmimeve të larta të ushqimeve dhe karburantit. Ajo u përshkallëzua të shtunën pasi mijëra protestues sulmuan rezidencën e presidentit, duke e detyruar atë të largohej.

“Ne po shohim ndikimin e këtij agresioni rus që shfaqet kudo. Mund të ketë kontribuar në situatën në Sri Lanka; ne jemi të shqetësuar për implikimet në mbarë botën.” – u tha Blinken gazetarëve në Bangkok.

Ai pretendoi se ‘pasiguria ushqimore në rritje’ në mbarë botën ‘është përkeqësuar ndjeshëm nga agresioni rus kundër Ukrainës’.

Blinken përsëriti thirrjen e tij ndaj Moskës që të lejojë 20 milionë ton drithë të largohen nga portet e Ukrainës, të cilat, sipas mendimit të tij, forcat ruse po i bllokojnë si pjesë e ofensivës së tyre ushtarake.

Ai shtoi gjithashtu se, në Tajlandë, çmimet e plehrave janë rritur për shkak të bllokadës së supozuar.

Ndërkohë Rusia mohon të gjitha akuzat për bllokimin e eksporteve të ushqimit. Moska thotë se ka ofruar kalim të sigurt për mallrat, por se Ukraina po i pengon anijet civile të largohen nga portet, përfshirë atë në Odessa.

Sri Lanka dështoi në borxhin e saj të jashtëm në maj për herë të parë në historinë e saj. Racionimi i karburantit u prezantua në fillim të këtij muaji dhe policia dhe trupat e armatosura janë vendosur në stacionet e benzinës.

Kriza i është mveshur pandemisë Covid-19, e cila e privoi kombin ishull nga të ardhurat jetësore nga turizmi. Një rritje në shpenzimet qeveritare, shkurtimet e taksave dhe lehtësimi sasior e çuan inflacionin në rritje.

Rreth 100,000 njerëz besohet se kanë rrethuar rezidencën e presidentit të Sri Lankës në Colombo të shtunën. Presidenti Gotabaya Rajapaksa dhe kryeministri Ranil Ëickremesinghe njoftuan më pas dorëheqjen e tyre mes trazirave masive.