Vendosni fjalën kyçe....

Federata italiane rikthen rregulloren e vjetër për kampionin e Seria A, “play off” për dy skuadrat me pikë njëjta


Titulli i Serisë A do të vendoset nga një “Play-Off” nëse dy skuadra kanë përfunduar sezonin me pikë të barabarta.

Federata Italiane e Futbollit (FIGC) ka njoftuar këtë të martë se ky vendim do të vlejë që nga sezoni i ardhshëm – 2022/23.

FIGC miratoi sot rregulloren e re që lidhet me ndeshjen vendimtare për titull, e cila si “Play-Off” do të zhvillohet nëse është nevoja.

Nëse një ndeshje e tillë do të jetë e nevojshme për t’u zhvilluar, atëherë do të zhvillohet vetëm për 90 minuta.

Nëse edhe brenda kohës së rregullt nuk ka fitues, atëherë menjëherë do të shkohet në ekzekutim të penalltive, pra nuk do të ketë kohë shtesë.

Ky sistem ka qenë në fuqi në të kaluarën në Serie A, por është përdorur vetëm një herë, në vitin 1964 kur Bologna mundi Interin në Romë për të fituar titull e shtatë në histori dhe të fundit që nga ajo kohë.