Vendosni fjalën kyçe....

Gazetarja në SHBA: Mbështetja e Trump për Rusinë ka të bëjë me supremacinë e bardhë (Video)


Joy Behar, një bashkëprezantuese e emisionit ‘The View’ në ABC tha se ajo mendon se mbështetja e deklaruar e ish-presidentit Trump për presidentin rus Putin në mes të pushtimit të Ukrainës nga ky i fundit i ka rrënjët në supremacinë e bardhë.

“Çfarë mendoni se fshihet pas saj?” pyeti Behar bashkëprezantuesit e saj në emisionin e njohur.

“Sepse po lexoja një artikull që shumë prej tij ka të bëjë me supremacinë e bardhë. Shumë nga kjo mbështetje për Rusinë dhe Putinin ka të bëjë me supremacinë e bardhë.”

Behar nuk ofroi specifika për artikullin që citoi, por bashkëprezantuesja Whoopi Goldberg bëri thirrje, duke thënë: “Ka shumë njerëz që mendojnë se do të ishte një vend më i mirë nëse do të ishte më shumë si Rusia. Unë nuk jam dakord.”

Vërejtjet e Behar erdhën në fund të një diskutimi rreth komenteve të fundit të Trump që lavdëronin Putinin.

Në një intervistë javën e kaluar në ‘The Clay Travis and Buck Sexton Show’, Trump tha se njohja nga ana e Putinit e republikave popullore të Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën lindore, e cila erdhi pak para fillimit të pushtimit, ishte gjë e ‘e zgjuar’.

Një numër drejtuesish në Fox News dhe në media të tjera konservatore kanë qenë objektiva të reagimit për komentet që sugjeronin se Shtetet e Bashkuara nuk duhet të përfshihen në konfliktin Ukrainë-Rusi.

Putini është dënuar gjerësisht nga komuniteti ndërkombëtar për pushtimin e Ukrainës, i cili ka dërguar qindra mijëra ukrainas të ikin nga vendi dhe ka rezultuar në dhjetëra të vdekur nga sulmet ajrore dhe luftimet në rrugët pranë qyteteve më të mëdha të vendit.