Vendosni fjalën kyçe....

Tensionet në Ukrainë, Macron e Putin zhvillojnë bisedë urgjente


Me tensionet e larta në kontinentin evropian, presidenti rus Putin dhe homologu i tij francez Macron kanë zhvilluar një bisedë telefonike të nivelit të lartë, me dy liderët botërorë që janë përballur kokë më kokë mbi kërkesat e Moskës për garanci sigurie nga SHBA-të dhe NATO.

Kremlini publikoi versionin e tij të bisedimeve të premten, në të cilat të dy udhëheqësit prekën tema të shumta kritike. Sipas saj, “Putin vuri në dukje se pala ruse do të studiojë me kujdes përgjigjet me shkrim për projektmarrëveshjet e garancisë së sigurisë nga SHBA dhe NATO dhe më pas do të vendosë për veprimet e saj të mëtejshme”.

Sipas shërbimit për shtyp të presidentit rus, Putin pranoi pakënaqësinë e Moskës me përgjigjet që mori në fillim të kësaj jave nga pala amerikane pas javësh negociatash.

“Përgjigjet e Amerikës dhe NATO-s nuk morën parasysh shqetësimet themelore të Rusisë, si parandalimi i zgjerimit të NATO-s, refuzimi për vendosjen e sistemeve të armëve pranë kufijve të Rusisë dhe gjithashtu për të kthyer potencialin ushtarak dhe infrastrukturën e bllokut në pozicionet e vitit 1997 në Evropë kur u nënshkrua Akti Themelues Rusi-NATO”, thuhet në deklaratë.

U ra dakord që të dy palët të vazhdojnë dialogun për një sërë çështjesh të sigurisë në kontinent. “Macron e informoi Putinin për qasjet e Parisit në rrugën pan-evropiane”, thuhej në njoftim, duke përmendur pozicionin e Francës si president i Këshillit të BE-së për gjysmën e parë të 2022.

Thirrja midis dy krerëve të shteteve erdhi menjëherë pasi negociatorët rusë dhe ukrainas mbajtën një takim maratonë në Paris për të diskutuar uljen e tensioneve në rajonin e Donbasit të shkatërruar nga lufta.